Wyróżniamy kilka rodzajów pomp ciepła, w zależności od różnego źródła jakie wykorzystywane jest do ogrzewania domu, możemy podzielić pompy ciepła na gruntowe oraz powietrzne. Te drugie dzielimy dodatkowe na dwie kategorie w zależności od ich budowy będą to monobloki oraz splity. Obecnie największą popularnością cieszą się pompy monoblokowe. Są one bardzo efektywne i przysparzają najmniej problemów przy montażu. Samo ogrzewanie domu pompą ciepła niesie ze sobą wiele korzyści. Zastąpienie nią starego źródła ogrzewania np. w postaci kotła na węgiel eliminuje problem emisji szkodliwych substancji dostających się do atmosfery. Zatem stosowanie pompy ciepła pozytywnie wpływa nie tylko na środowisko, które nas otacza, ale również na portfel właściciela budynku. Dzięki uniezależnieniu się od konieczności sezonowego zakupu paliwa do kotła – fizycznie oszczędzamy pieniądze.

Jak zatem zasilana jest pompa ciepła? Pompa w celu prawidłowego działania powinna być zasilana energią elektryczną. Przetwarza ona pozyskaną z powietrza energię w ciepło dostarczane do budynku. Pompa ciepła idealną parę tworzy z instalacją fotowoltaiczną, która wytwarza energię elektryczną. W efekcie możemy uzyskać bezobsługowy system ogrzewania, który może być niemal darmowy.
Jaka jest żywotność pompy ciepła?
Z obecnych analiz wynika, że standardowy okresem żywotności pomp ciepła typu monoblok wynosi średnio około 25 lat. Żywotność zależy od kilku kluczowych elementów, między innymi dobrze dobranych komponentów współpracujących z pompą ciepła. Niemały wpływ na czas eksploatacji pomp ciepła ma również sposób ich użytkowania, dlatego bardzo istotne jest, aby montaż odbył się przez wykwalifikowane osoby, które wiedzą nie tylko jak zamontować samo urządzenie, ale jak odpowiednio je wysterować by było ekonomiczne i posłużyło wiele lat bez awarii.
Możemy śmiało powiedzieć, że pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym, ponieważ rzadko dochodzi w jej przypadku do jakichkolwiek awarii. Należy jednak pamiętać, że każdy jej nawet najmniejszy element w postaci przewodu czy zaworu może ulec zużyciu. Poważniejsze usterki dotyczą jednostki zewnętrznej. Wówczas konieczne jest skorzystanie z usługi serwisowej, świadczonej przez podmioty posiadające stosowne kwalifikacje.

Elementy najsilniej oddziałujące na żywotność pompy ciepła
Sercem pompy ciepła jest sprężarka. Często jej żywotnością określa się żywotnością pompy ciepła. Cały system ogrzewania powinien działać w taki sposób, aby urządzenie działało stabilnie przez jak najdłuższy czas, a nie włączało się często na kilka minut. W uzasadnionych przypadkach najpopularniejszym sposobem na osiągnięcie takiego stanu jest zastosowanie zasobnika buforowego, który zwiększa bezwładność cieplną układu.
Faktem jest, że zasobnik buforowy może pozytywnie wpłynąć na żywotność sprężarki. Dzięki temu, że w układzie znajduje się więcej wody - liczba cykli pracy sprężarki zmniejsza się. Skutkuje to rzadszym włączaniem i wyłączaniem tego urządzenia, a w rezultacie ogranicza jego zużycie.

Jak dbać o pompę, aby pozostała bezawaryjną
Regularna konserwacja pompy ciepła jest niezbędnym wymogiem, aby urządzenie to służyło nam wiele lat. Jak w przypadku większości systemów ogrzewania, standardem jest przeprowadzanie corocznych przeglądów serwisowych. Przegląd instalacji jest niezwykle istotny, aby utrzymać cały układ w świetnej kondycji. Regularnie serwisowana pompa ciepła to gwarancja długiego życia naszego urządzenia.
Duże znaczenie dla bezawaryjnej pracy pompy ciepła ma także regularne czyszczenie filtrów. Czynność ta nie jest skomplikowana i każdy użytkownik będzie w stanie sobie z tym poradzić. Warto również zadbać o odpowiednie oczyszczenie jednostki zewnętrznej, a w przypadku opadów śniegu w zimie, należy zadbać, aby jednostka nie została przykryta śniegiem. Warto również pamiętać o usuwaniu zanieczyszczeń w postaci pyłów, trawy czy liści z lameli jednostki zewnętrznej. Osadzanie się jakichkolwiek zanieczyszczeń w tym miejscu ogranicza przepływ powietrza co jednocześnie negatywnie wpływa na wydajność pompy ciepła.
Najnowsze komentarze