Zmieniająca się sytuacja na rynku surowców oraz inflacja sprawiają, że dziś coraz częściej zapadają decyzje o rozbudowie instalacji fotowoltaicznej. Wyjaśnimy na co zwrócić szczególnie uwagę w przypadku podjęcia decyzji o rozbudowie instalacji fotowoltaicznej.
Dlaczego instalacja PV podlega rozbudowie?
Na decyzję o rozbudowie często składa się wiele czynników. Zwykle jest to podwyższone zużycie energii elektrycznej w domostwie. Większe zapotrzebowanie na energię elektryczną najczęściej związane jest ze zmianami dotyczącymi urządzeń wykorzystujących energię elektryczną w domu. Ich większa ilość powoduje, że rachunek często rośnie w każdym kolejnym okresie rozliczeniowym. Również zmiana ogrzewania na elektryczne bądź montaż pompy ciepła znacznie zmieni roczne zużycie energii elektrycznej. W sytuacji kiedy produkcji z instalacji fotowoltaicznej jest zbyt mało, Inwestor rozpatruje możliwości jej rozbudowy. W takim wypadku należy rozważyć kilka aspektów, aby ocenić czy rozbudowa będzie możliwa. Jeśli tak, kolejną istotną rzeczą jest postawienie pytania czy taka rozbudowa będzie opłacalna. Wiele zależy od sposobu rozliczania Klienta, zastosowanego sprzętu oraz wielkości użytego wcześniej falownika, warto również zwrócić uwagę na zastosowaną ilość modułów oraz miejsca na ewentualną rozbudowę. Zależności jest wiele.
Kiedy zdecydować się na poprawę instalacji?
Ocenienie potrzeb i celów: Pierwszym krokiem jest określenie, dlaczego skłaniamy się ku rozbudowie instalacji fotowoltaicznej. Czy potrzebujemy większej ilości energii, czy może chcemy zwiększyć opłacalność instalacji poprzez większą sprzedaż nadmiaru energii do sieci? W tym wypadku oceniamy na jakich zasadach rozliczana jest instalacja. Rozpatrujemy czy mamy do czynienia z net-billingiem czy net-meteringiem.
Decydując się na rozbudowę instalacji nie zapominaj o:
- Zdobycie zezwoleń i certyfikatów: Przed przystąpieniem do rozbudowy warto zwróć się do Operatora Systemu Dystrybucyjnego (określanego potocznie jako Zakład Energetyczny) , aby dowiedzieć się, czy konieczna będzie zmiana systemu rozliczania. Dodatkowo należy sprawdzić warunki przyłączeniowe danego obiektu, w niektórych sytuacjach konieczna będzie zmiana mocy przyłączeniowej oraz wymiana zabezpieczeń lub nawet zmiana infrastruktury w domu czyli np. przerobienie instalacji elektrycznej w domu z jedno-fazowej na trzy fazy.
- Ocena warunków technicznych: Konsultacja z ekspertem w dziedzinie instalacji fotowoltaicznych, aby ocenić, czy dach lub teren, na którym znajduje się obecna instalacja, jest odpowiedni do rozbudowy. Dodatkowo Doradca Energetyczny oceni czy konstrukcja jest wystarczająco wytrzymała, aby udźwignąć dodatkowe panele fotowoltaiczne.
- Dobór paneli fotowoltaicznych: Kolejnymi czynnościami zajmie się kompleksowo Doradca. Wybierze panele fotowoltaiczne, które najlepiej pasują do obecnej instalacji. Jednocześnie gwarantując, że nowe panele są kompatybilne z istniejącym systemem.
- Zaprojektowanie układu: Wykonanie niezbędnej dokumentacji uwzględniając lokalizację nowych paneli, trasę kablową i zabezpieczenia. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na optymalne położenie paneli i efektywną pracę instalacji. W szczególności przy skomplikowanym terenie czy wielu przeszkodach na dachu w postaci wykuszy czy kominów.
Kiedy wszystkie kroki zostały wykonane pozostaje przystąpienie do montażu nowego systemu fotowoltaicznego. Istotne jest, aby nowy system został kompatybilnie połączony z istniejącym, w taki sposób, aby jedna część instalacji nie wpływała negatywnie na drugą część. Często dobrym rozwiązaniem jest stworzenie drugiej niezależnej instalacji, a możliwości ku temu jest sporo przez fakt dużej dostępności nowych technologii.
Po zakończeniu rozbudowy przeprowadzamy testy, aby upewnić się, że nowe panele działają prawidłowo. W tym celu najpowszechniejszym narzędziem do sprawdzenia poprawności działania instalacji fotowoltaicznej jest system monitoringu, który odbywa się poprzez fakt połączenia falownika z Internetem. System monitorowania, umożliwia śledzenie wydajność całej instalacji.
Najnowsze komentarze