Łączenie pompy ciepła z fotowoltaiką może być rozważane w celu zwiększenia efektywności i zrównoważenia energetycznego systemu grzewczego w budynku. Przyjrzymy się kilku korzyściom i kwestią, które warto wziąć pod uwagę przy doborze obu odnawialnych źródeł energii.
- Ekologia
Wpisujemy się w zrównoważony rozwój. Fotowoltaika generuje energię elektryczną z promieniowania słonecznego, co jest źródłem odnawialnym i przyjaznym dla środowiska. Wykorzystanie tej energii do zasilania pompy ciepła może zmniejszyć zależność od paliw kopalnych i redukować emisje gazów cieplarnianych.
- Ekonomia
Niższe koszty eksploatacji poprzez wykorzystanie energii słonecznej do zasilania pompy ciepła. To może przynieść oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej. W szczególności przez fakt, że nie korzystamy z paliwa stałego, w związku z tym koszty corocznego zakupu opału odpadają. Dodatkowo nie musimy przeglądać starego systemu grzewczego oraz komina.

- Optymalizacja
Fotowoltaika jest szczególnie efektywna w okresie letnim, gdy jest więcej dostępnej energii słonecznej, podczas gdy zapotrzebowanie na ciepło jest niższe. Dlatego można wykorzystać nadwyżki energii do zasilania pompy ciepła. Warto skorzystać z oferowanego obecnie systemu rozliczenia alternatywnego do net billingu. Gdzie odzyskujemy wprowadzoną energię, a nie sprzedajemy jej nadwyżek. Warto zwrócić uwagę również na monitorowanie zużycia i efektywności, aby optymalnie wykorzystać pompę ciepła i fotowoltaikę, warto zainstalować system monitoringu, który pozwoli śledzić zużycie energii i wydajność obu systemów. Dzięki temu będzie możliwość optymalizacji kosztów i racjonalnego wykorzystania energii wytwarzanej przez system fotowoltaiczny. Przed podjęciem decyzji o połączeniu pompy ciepła z fotowoltaiką, zawsze warto przeprowadzić analizę kosztów i korzyści oraz skonsultować się ze specjalistami od energii odnawialnej, aby dopasować system do swoich indywidualnych potrzeb i warunków. Ponadto, regulacje dotyczące instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła mogą różnić się między sobą, dlatego warto dowiedzieć się czy i jakie benefity mogą należeć się Klientowi. Obecnie można otrzymać znaczny zwrot środków z dofinansowania przy montażu systemów energii odnawialnej, co podnosi jeszcze bardziej opłacalność takiej inwestycji.

- Jak dobrać instalację fotowoltaiczną do pomp ciepła
W przypadku Klientów posiadających pompy ciepła sytuacja jest na tyle prosta, że wiemy jakiej wielkości zużycie energii elektrycznej wystąpiło w domostwie w poprzednim roku. Natomiast jeśli montaż obu źródeł odnawialnych ma odbyć się jednocześnie lub instalacja fotowoltaiczna powstanie pierwsza, a pompa planowana jest w późniejszym terminie, konieczne jest rozpoznanie szacowanego zużycia przez pompę ciepła. Wszelkie niezbędne informacje znajdziemy w karcie katalogowej pompy ciepła, jednak w przybliżeniu możemy oszacować, że zużycie to połowa mocy danej pompy wraz z zamianą jednostek. Dla przykładu bierzemy pod uwagę pompę najbardziej popularną, czyli monoblokową typu powietrze-woda o mocy 10 kW, gdzie typ oznacza, że pompa pozyskuje energię z powietrza i podgrzewa wodę w układzie centralnego ogrzewania, odbiornikami są np. grzejniki czy ogrzewanie podłogowe. Pompa o mocy 10 kW zużyje w ciągu roku około 5000 kWh. Taka sama pompa o mocy 18 kW zużyje około 9000 kWh. W związku z tym do obecnych faktur za energię elektryczną należy doliczyć szacowane zużycie energii przez pompę ciepła. W ten sposób należy dobrać moc instalacji fotowoltaicznej, aby jej roczny uzysk zbilansował się z zapotrzebowaniem domostwa.
W celu profesjonalnego doboru odnawialnych źródeł sugerujemy kontakt ze specjalistami, którzy będą w stanie dobrać odpowiedniej wielkości systemy. Podsumowując, połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki to obecnie jeden z najlepszych pomysłów, aby uniknąć wysokich kosztów utrzymania gospodarstwa domowego i jednocześnie pozostać ekologicznym.
Najnowsze komentarze