Energia pozyskiwana ze słońca stała się jednym z głównych źródeł odnawialnej energii na całym świecie, a panele fotowoltaiczne są kluczowym elementem przekształcania promieniowania słonecznego w prąd elektryczny. W miarę rozwoju technologii produkcyjnej modułów fotowoltaicznych, na rynku pojawiają się różne rodzaje i rozmiary paneli, co prowadzi do pytania: czy wielkość modułów fotowoltaicznych ma rzeczywiście znaczenie dla ich wydajności?
Moc modułów fotowoltaicznych
Moc paneli fotowoltaicznych jest wyrażana w watach (W) i mówi o ilość energii elektrycznej, jaką dany panel może wygenerować w określonym czasie. Oznaczenie modułu np. 430W mówi z jaką maksymalną mocą będzie moduł pracował w warunkach laboratoryjnych. Warunki zbliżone do laboratoryjnych występują przez kilka godzin w roku w Polsce, zwykle w okresie wiosenny i jesienny, kiedy temperatura jest relatywnie niska, a nasłonecznienie wysokie. Zazwyczaj panele o większej mocy produkują więcej energii na jednostkę czasu, co jest korzystne w celu zaspokojenia większego zapotrzebowania na energię. Zrozumienie mocy maksymalnej w kontekście instalacji fotowoltaicznej jest kluczowe. Często kupując przykładowo instalację składającą się z 10 modułów po 430W każdy, otrzymamy oczywiście instalację fotowoltaiczną o pojemność 4,30 kWp (kilowatopik), jednak nie znaczy to, że produkcja w szczycie w ciągu słonecznego dnia będzie wynosiła 4,3 kW (kilowat) mocy chwilowej. Jest to spowodowane właśnie faktem, że wartość 4,3 kWp mówi nam o maksymalnej możliwej mocy, jednak na co dzień instalacja pracuje z mocą około 80-90% mocy maksymalnej (co spowodowane jest w szczególności stratą z powodu temperatury ogniw), w związku z tym taka instalacja w dziennym szczycie osiągnie około 3,4 -3,8 kW mocy chwilowej.
Sprawność modułów fotowoltaicznych
Sprawność paneli fotowoltaicznych jest miarą określającą jaki odsetek energii słonecznej padającej na panel jest przekształcany w energię elektryczną. Wyrażana w procentach, sprawność jest kluczowym wskaźnikiem efektywności paneli. Panele o wyższej sprawności są w stanie przekształcić większą ilość energii słonecznej w prąd elektryczny, co prowadzi do większej produkcji energii przy tej samej ilości padającego światła słonecznego.
Efektywność instalacji PV
Wielkość modułów fotowoltaicznych może mieć wpływ na ich efektywność konwersji energii słonecznej na prąd elektryczny. Bardzo ważnym parametrem jest sprawność ogniwa, czyli procent energii słonecznej, który jest zamieniany w energię elektryczną. Nie zawsze większe moduły są bardziej wydajne. Często zdarza się, że mniejsze moduły o wyższej sprawności mogą dostarczać więcej energii na daną powierzchnię niż większe moduły o niższej sprawności. Z naszego doświadczenia wynika, że Konsumenci często mylą te pojęcia. Powierzchownie oceniamy, że coś większego jest lepsze. Czyli moduły o mocy np. 500W będą lepsze od modułów 430W. Wcale tak nie jest, wszystko zależy od sprawności danego modułu, czyli właśnie efektywności konwersji.
Przestrzeń i jej wpływ na wydajność PV
W przypadku montażu instalacji fotowoltaicznych przestrzeń jest często ograniczona. W takich przypadkach wybór większych modułów może być niepraktyczny, ponieważ potrzebują one więcej miejsca. Mniejsze moduły mogą być bardziej elastyczne pod względem dostosowania do dostępnej przestrzeni i konfiguracji instalacji. Wielkość modułów ma realny wpływ na koszty instalacji. Większe moduły mogą być tańsze w zakupie na jednostkę powierzchni, jednak mogą wymagać większych nakładów finansowych na instalację, transport i montaż. Mniejsze moduły mogą być droższe na jednostkę powierzchni, ale mogą być bardziej opłacalne ze względu na niższe koszty instalacyjne. Dodatkowo mniejszej mocy moduły umożliwiają często montaż w różnym położeniu, nie tylko pionowo, ale również poziomo, ponieważ ich ramka posiada odpowiednią wytrzymałość. Często mniejszy moduł to lepszy wybór pod wieloma względami, szczególnie jeśli mówimy o montażu mikroinstalacji (instalacje do 50kWp). Niewątpliwie łatwiej jest monterowi operować na dachu modułami mniejszej powierzchni. Dodatkowo praca projektanta również może być uproszczona, szczególnie mając na uwadze ograniczenia połaci wynikające z licznych przeszkód i wykuszy spotykanych w standardowych domach.
Odporność fotowoltaiki na warunki atmosferyczne
Wielkość modułów fotowoltaicznych może wpłynąć na ich zdolność do radzenia sobie z warunkami atmosferycznymi. Większe moduły mogą być bardziej podatne na wiatr i inne ekstremalne warunki. Z drugiej strony, mniejsze moduły mogą być bardziej odporne na obciążenia wiatrem i potencjalne uszkodzenia.
Podsumowanie
Wielkość modułów fotowoltaicznych ma zdecydowanie znaczenie dla wydajności paneli, ale nie jest to jedyny czynnik wpływający na ich działanie. Ostatecznie, wybór odpowiedniej wielkości modułów zależy od konkretnego zastosowania, dostępnej przestrzeni, budżetu, warunków atmosferycznych i oczekiwanej wydajności. Warto zauważyć, że rynek fotowoltaiczny stale ewoluuje, a nowe technologie mogą zmieniać aspekty, którymi kierujemy się wybierając moduły fotowoltaiczne. Bez względu jednak na wielkość, kluczowym celem pozostaje osiągnięcie jak największej wydajności i efektywności w przetwarzaniu energii słonecznej na prąd elektryczny. W związku z powyższym przed podjęciem ostatecznej decyzji o inwestycji w odnawialne źródła energii zawsze rekomendujemy konsultacje z osobami posiadającymi wiedzę i doświadczenie, ponieważ panujące opinie laików często mogą wprowadzać w błąd. Chętnie udzielimy niezbędnych informacji. Zapraszamy do kontaktu!
Najnowsze komentarze