
Nowy sposób rozliczeń prosumentów a rozbudowa instalacji fotowoltaicznej
Popularność instalacji fotowoltaicznych wciąż rośnie. Dotyczy to również rozbudowy już działających systemów. Jednak wiele osób zastanawia się czy po wejściu w życie nowego systemu opustów, czyli już za niespełna dwa miesiące, rozbudowa będzie równoznaczna z utratą prawa do rozliczeń na starych zasadach? O czym należy pamiętać, aby nadal móc korzystać z obecnie obowiązujących zasad? Nowy sposób rozliczeń prosumentów a rozbudowa instalacji fotowoltaicznej. Dowiedz się więcej.
Dlaczego prosumenci decydują się na rozbudowę instalacji?
Prosumenci, którzy już zamontowali instalacje fotowoltaiczną i cieszą się korzyściami płynącymi z prądu ze słońca niekiedy rozważają rozbudowę i montaż kolejnych modułów fotowoltaicznych. Obawy budzi jednak nadchodząca zmiana przepisów dotycząca systemu opustów i rozliczeń prosumentów. Wielu posiadaczy instalacji fotowoltaicznej zastanawia się czy w związku z rozbudową instalacji nadal będzie mogła korzystać ze „starego” systemu opustów.
Jest to zagadnienie o tyle istotne, że często rozbudowa instalacji okazuje się być konieczna, aby nadal utrzymać niemal zerowe rachunki za prąd. Z założenia mikroinstalacja ma być dopasowana do zapotrzebowania na energię elektryczną danego gospodarstwa domowego. Czasem okazuje się jednak, że po kilku latach od montażu paneli fotowoltaicznych nasze potrzeby się zwiększyły, lub nie uwzględniliśmy na przykład wymiany starego pieca na pompę ciepła, którą może zasilać instalacja. To właśnie montaż pompy ciepła, klimatyzacji czy zakup samochodu elektrycznego okazuje się być głównymi przyczynami, dla których prosumenci planują zwiększenie mocy instalacji.
Rozbudowa instalacji – co warto wiedzieć?
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej wymaga zgłoszenia. Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii mamy na to 14 dni. Jest to o tyle istotne, że brak zgłoszenia wiąże się z karą w wysokości 1 000,00 zł.
Sytuacja dodatkowo komplikuje się jeśli zwiększenie mocy instalacji przekracza aktualną moc przyłączeniową lub wymaga przebudowy przyłącza. Wówczas konieczne jest złożenie wniosku o wydanie nowych warunków przyłączenia oraz zawarcie umowy przyłączeniowej. Może to znacznie wydłużyć czas realizacji inwestycji.
Nowy sposób rozliczeń prosumentów a rozbudowa instalacji fotowoltaicznej
‚Dla prosumentów jednak kluczową informacją jest ta czy jeśli zdecydują się na rozbudowę instalacji po 1 kwietnia 2022 roku będą mogli nadal korzystać z dotychczasowego systemu opustów. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Ministerstwo Klimatu oraz operatorów sieci dystrybucyjnych prosument, któremu nadano prawo do korzystania z systemu opustów nie straci go przy późniejszej rozbudowie.
Ponadto, jeśli rozbudowa instalacji fotowoltaicznej nie wiązała się ze zmianą mocy przyłączeniowej nie ma potrzeby zmiany umowy. Oznacza to, że prosumenci rozbudowujący już istniejące instalacje zachowają prawo do rozliczania całości energii na obecnych zasadach net-meteringu, nawet po zmianie ustawy, pod warunkiem, że zmiana mocy przyłączeniowej instalacji nie będzie konieczna.
Warto jednak zauważyć, że zmiana systemu rozliczeń z systemu opustów na net-billing będzie możliwa na prośbę prosumenta. Ponadto w przypadku zmiany systemu rozliczeń na net-billing nie będzie możliwy powrót do poprzedniego systemu, tj. systemu rozliczeń na zasadzie opustów.
Czy nowy system rozliczeń prosumentów, czyli net-billing spowoduje, że zainteresowanie fotowoltaiką spadnie? Jest to wątpliwe. Instalacja fotowoltaiczna w dalszym ciągu niesie ze sobą wiele korzyści, do których można zaliczyć między innymi rosnące oszczędności czy niezależność od podwyżek cen prądu.