Fotowoltaika - jakie zmiany w 2022 r.?
Moc fotowoltaiki w Polsce wciąż rośnie. Bez wątpienia to stwierdzenie potwierdza rok 2021, który był dla branży odnawialnych źródeł energii przełomowy. W tym czasie mogliśmy zaobserwować nie tylko rosnący popyt na instalacje fotowoltaiczne, ale również problemy z jakimi musieli mierzyć się instalatorzy. Takie jak chociażby dostępność poszczególnych komponentów oraz znaczący wzrost ich cen. Co czeka nas w najbliższych miesiącach. Fotowoltaika – jakie zmiany w 2022 r.?
Fotowoltaika – przyszłość energetyki?
Biorąc pod uwagę wzrost mocy w minionym roku to właśnie fotowoltaika wydaje się być najważniejszym źródłem odnawialnej energii. Na całym świecie w 2021 r. miały powstać odnawialne źródła energii o łącznej mocy 227 GW. Jest to wynikiem lepszym o 4,7% w stosunku do poprzedniego okresu.
W przypadku przydomowych mikroinstalacji było to zwiększenie mocy o 25,2 GW. Warto przy tym zauważyć, że według danych Agencji Rynku Energii moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła na koniec października niemal 7 GW. Do rosnącej popularności fotowoltaiki bez wątpienia przyczyniły się zarówno planowane podwyżki cen prądu, jak i możliwość skorzystania z dotacji czy ulg podatkowych na zakup i montaż instalacji. Czy w 2022 roku te czynniki nadal będą istotne? Jak na rynek energii odnawialnej wpłynie zmiana przepisów? Fotowoltaika – jakie zmiany w 2022 r.?
Podwyżki cen prądu w 2022 roku
Zapowiadane w ubiegłym roku podwyżki cen prądu stały się faktem. Średnie gospodarstwo domowe może spodziewać się rachunków wyższych nawet o ok. 24%. Podwyżki dotyczą również przedsiębiorców, których zapotrzebowanie na energię, a więc również rachunki są znacznie wyższe. Dlatego wzrost cen prądu będzie dla nich bardziej odczuwalny.
Ponadto należy pamiętać o tym, że może mieć także wpływ na ceny oferowanych przez nich produktów. Przez co gospodarstwa domowe odczują je na dwa sposoby. Bezpośrednio płacąc rachunki za prąd oraz pośrednio przez wyższe ceny towarów na sklepowych półkach.
Potwierdza to scenariusz, w którym ceny energii będą nadal rosnąć. Sposobem na uniezależnienie się od dalszych podwyżek jest inwestycja w fotowoltaikę. Osoby, których instalacja zostanie zgłoszona do Zakładu Energetycznego do końca marca przez kolejne 15 lat będą mogły korzystać z systemu rozliczeń na starych zasadach. Dzięki czemu można zyskać nie tylko niezależność od rosnących cen prądu, ale również znaczne oszczędności.
Fotowoltaika a dotacje
Koszt zakupu instalacji można obniżyć dzięki dostępnym dotacjom oraz ulgom podatkowym. Należy do nich między innymi ulga termomodernizacyjna, a także dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. Przy czym, aby skorzystać z tego drugiego konieczne jest również przeprowadzenie prac związanych z termomodernizacją budynku. Są to między innymi docieplenie czy wymiana źródła ciepła.
Dodatkowo w tym roku planowane jest uruchomienie dwóch kolejnych dotacji. Programu Moje Ciepło, w ramach którego będzie można otrzymać dotację na zakup pompy ciepła również w przypadku nowo wybudowanych domów. Zostanie uruchomiona także czwarta edycja programu Mój Prąd. Dzięki której będzie można otrzymać dofinansowanie do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. W trzeciej, już zakończonej edycji, była to kwota 3.000,00 zł.
Planowane zmiany przepisów
Zmiany w systemie rozliczeń zapowiadane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wejdą w życie dopiero w kwietniu 2022 r., a nie jak początkowo zapowiadano już w styczniu. Oznacza to, że decydując się na instalację fotowoltaiczną do końca marca, nadal będzie można korzystać z systemu rozliczeń na starych zasadach.
Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że od kwietnia fotowoltaika przestanie być opłacalna. Konieczne może się jednak okazać zwiększenie autokonsumpcji. Dzięki czemu z pewnością na popularności zyskają magazyny energii. Instalacje przyłączone do sieci po 31 marca 2022 r. będą rozliczane w systemie zwanym net billing. Zakłada on, że prosumenci będą sprzedawali nadwyżki energii wprowadzane do sieci, a za pobraną energię będą płacić tak jak inni odbiorcy prądu.
Nie czekaj, skontaktuj się z nami! Na podstawie rachunków za prąd oraz analizy Twojej sytuacji określimy, jak instalacja paneli fotowoltaicznych może poprawić Twoje finanse. Własna elektrownia słoneczna to wolność od rosnących cen energii!