
Ulga termomodernizacyjna
Decydując się na zakup instalacji fotowoltaicznej lub pompy ciepła możemy obniżyć jej koszt poprzez skorzystanie z dotacji, a także ulg podatkowych. Takich jak między innymi ulga termomodernizacyjna, w ramach której można odpisać od dochodu wydatki poniesione na zakup fotowoltaiki i pompy ciepła. Ulga termomodernizacyjna – jak z niej skorzystać?
Czym jest termomodernizacja?
Termomodernizacja ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię. W jej ramach może zostać wykonany szereg czynności, takich jak między innymi:
- zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania budynków mieszkalnych np. poprzez wykonanie izolacji ścian zewnętrznych, wymianę stolarki okiennej, itp.
- całkowita lub częściowa wymiana źródeł energii na odnawialne źródła energii, czyli instalację fotowoltaiczną czy pompę ciepła.
Ulga termomodernizacyjna - kto może z niej skorzystać?
Skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej jest możliwe pod warunkiem spełnienia kilku warunków. Należą do nich między innymi:
- Bycie właścicielem lub współwłaścicielem budynku jednorodzinnego. Uwaga: brak prawa własności do budynku uniemożliwia skorzystanie z ulgi.
- Opodatkowanie wg skali podatkowej lub wg jednolitej stawki podatku liniowego.
- Opłacanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
- Prace modernizacyjne zostały zakończone w okresie 3 lat od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
- Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł na podatnika, niezależnie od ilości budynków, których jest właścicielem.
Należy też wziąć pod uwagę kilka sytuacji, w których nie można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej lub można z niej skorzystać tylko w ograniczonym stopniu:
- Ulga nie obejmuje budynków nowobudowanych, budowa musi być formalnie zakończona.
- Odliczeniu nie podlegają środki zwrócone podatnikowi w ramach dofinansowania, np. w ramach programu Mój Prąd.
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. W sytuacji, w których wysokość odliczenia nie miałaby pokrycia w rocznym dochodzie podatnika, można dokonać odliczeń w kolejnych latach. Jednak można to zrobić tylko przez określony czas, nie dłużej niż przez 6 lat.
Nie czekaj, skontaktuj się z nami! Na podstawie rachunków za prąd oraz analizy Twojej sytuacji określimy, jak instalacja paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła może poprawić Twoje finanse. Własna elektrownia słoneczna i nowoczesny system grzewczy to wolność od rosnących cen energii! Z nami nie musisz martwić się formalnościami.