Jak wybrać instalację fotowoltaiczną?
W ostatnim czasie branża fotowoltaiczna dynamicznie się rozwija, a ilość firm świadczących usługi sprzedaży i montażu instalacji fotowoltaicznych już teraz jest ogromna. Wybranie jednej może okazać się bardzo trudne. Jak wybrać instalację fotowoltaiczną? Czym kierować się przy wyborze wykonawcy? Na jakie elementy oferty szczególnie zwrócić uwagę? Dlaczego cena instalacji nie powinna być najważniejsza?
Czy instalacja fotowoltaiczna jest mi potrzebna?
Czy instalacja jest mi potrzebna? – to pytanie jakie zadaje sobie wiele osób, które dopiero rozważa inwestycję w odnawialne źródła energii. Bez wątpienia jedną z motywacji, która skłania je ostatecznie do działania są podwyżki cen energii. Dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej zyskujemy niezależność od rosnących cen prądu, ponadto możemy zaoszczędzić znaczne sumy pieniędzy. Kiedy już podejmiemy decyzję o zakupie fotowoltaiki podstawowym pytaniem staje się – z usług jakiej firmy chce skorzystać?
Jak wybrać instalację fotowoltaiczną?
Przy wyborze instalacji fotowoltaicznej niezwykle ważne jest jej dopasowanie do naszych potrzeb, dlatego należy wziąć pod uwagę szereg czynników, takich jak:
- zużycie energii,
- urządzenia z których korzystamy na co dzień,
- ogrzewanie, np. pompa ciepła,
- nasłonecznienie i ewentualne zacienienia,
- stan i rodzaj dachu.
Instalacja fotowoltaiczna ma nam służyć przez wiele lat. Dlatego tak ważny jest wybór nie tylko komponentów, ale również firmy, która zamontuje nam fotowoltaikę. Warto sprawdzić podstawowe informacje o danym podmiocie, takie jak chociażby kapitał zakładowy. Istotna jest również forma prawna spółki, np. w przypadku spółki akcyjnej możemy mieć pewność, że musiała spełnić szereg rygorystycznych wymagań by udowodnić swoją wiarygodność.
Dlaczego cena nie jest najważniejsza?
Wiele osób analizując oferty dotyczące zakupu i montażu instalacji skupia się przede wszystkim na wysokości ceny. Tymczasem należy pamiętać, że fotowoltaika to inwestycja, która ma nam służyć 20, 30 lat. Dlatego równie istotne, jeśli nie ważniejsze są takie aspekty jak jakość, gwarancja i obsługa posprzedażowa, a także bezpieczeństwo.
W ostatnim czasie wiele mówi się o ryzyku pożaru związanym z montażem instalacji fotowoltaicznej. Tymczasem podstawowym sposobem na jego zniwelowanie jest wybór komponentów wysokiej jakości oraz właściwy montaż instalacji przez certyfikowanego montera. Choć tzw. fotowoltaika zrób to sam może być kusząca ze względu na aspekt ekonomiczny to na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać.
Na co zwrócić uwagę wybierając instalację fotowoltaiczną?
Warto wybrać podmiot, który oferuje nam coś więcej niż usługę sprzedał-zainstalował. Instalacja ma nam służyć przez wiele lat, dlatego kompleksowa obsługa jest tak ważna.
Wybierając sprawdzonego dostawcę możesz liczyć na to, że obsługa Twojej umowy będzie obejmować wszystkie czynności począwszy od audytu fotowoltaicznego, który pozwoli dobrać instalację do Twoich potrzeb, a na zgłoszeniu do Zakładu Energetycznego czy wniosku o dotację kończąc. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup fotowoltaiki, sprawdź jak wygląda opieka posprzedażowa u wykonawcy, np. w ramach programu Votum Energy Concierge, możesz skorzystać z takich usług jak:
- monitoring rachunków,
- bezpłatne konsultacje,
- monitoring instalcji.
Wybór idealnej firmy nie jest łatwy. Chcesz zyskać pewność, że wybrałeś właściwego instalatora? Skontaktuj się z nami i sprawdź naszą ofertę.