Fotowoltaika zrób to sam – czy można zaoszczędzić na montażu?
W ciągu ostatniego roku popularność instalacji fotowoltaicznych znacząco wzrosła. Przyczyniła się do tego między innymi możliwość zaoszczędzenia znacznych kwot oraz rosnąca świadomość tego, jak ważna jest troska o środowisko. Inwestycja we własną elektrownię słoneczną zazwyczaj wiąże się z kosztem rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy i zwraca się w ciągu 6-7 lat. Trafiają się jednak przypadki, w których inwestorzy próbują obniżyć koszty i decydują się na samodzielny montaż. Czy każdy może samodzielnie zainstalować panele fotowoltaiczne? Fotowoltaika zrób to sam – oszczędność czy konieczność poniesienia dodatkowych kosztów w przyszłości?
Czy każdy może samodzielnie zainstalować PV?
Samodzielny montaż instalacji fotowoltaicznej jest możliwy tylko jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę oraz uprawnienia. Gotowa instalacja musi zostać podłączona do sieci. Należy również pamiętać, że brak właściwych umiejętności może skutkować porażeniem prądem lub wadliwym funkcjonowaniem instalacji.
Fotowoltaika zrób to sam - czy to się opłaca?
Fotowoltaika zrób to sam może przynieść oszczędność rzędu 20% - 30%. Pozornie mogłoby się wydawać, że to znaczne oszczędności. Czy tak jest w rzeczywistości?
Decydując się na własną instalację fotowoltaiczną należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jeżeli decydujemy się na skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w fotowoltaice dostajemy je poniekąd „w pakiecie”.
Przede wszystkim montaż własnej elektrowni słonecznej powinien być poprzedzony audytem energetycznym. Pozwala on dopasować instalację do rzeczywistego zapotrzebowania na energię. Uwzględnia także takie czynniki jak nachylenie dachu, nasłonecznienie w zależności od pory dnia, a także ewentualne zacienienia, w tym również rosnące w okolicy drzewa, które w przyszłości mogą stanowić problem. Pomocny we właściwym rozmieszczeniu paneli na dachu jest także projekt przygotowany przez wykwalifikowanych projektantów. Należy przy tym pamiętać, że instalacja będzie nam służyć przez kolejne kilkanaście lat. Dlatego warto zdać się na fachowców.
Najtaniej nie zawsze znaczy najlepiej. Warto o tym pamiętać wybierając komponenty, które wchodzą w skład instalacji fotowoltaicznej. Stawiając na sprawdzonych dostawców dbamy nie tylko o swoje bezpieczeństwo, chociażby przeciwpożarowe, ale także o spokój i komfort. Zakup i montaż paneli fotowoltaicznych to inwestycja na lata. Ponadto większość instalacji montowana jest na dachu, czyli jednym z najdroższych elementów budynku. Warto wziąć to pod uwagę podejmując decyzję o własnej elektrowni słonecznej.
Bezpieczeństwo instalacji
Samodzielny montaż instalacji na dachu to wyzwanie, zarówno ze względu na stopień trudności, jak i ryzyko upadku, a także konieczność późniejszego podłączenia instalacji do prądu. Dlatego niezbędne są właściwe uprawnienia, a także wiedza i doświadczenie. Ponadto jeśli zdecydujemy się na samodzielny montaż nie możemy liczyć na gwarancję w tym zakresie. Oznacza to, że jeżeli okaże się, że popełniliśmy błąd podczas montażu odpowiedzialność spada na nas.
Decydując się na usługi firmy specjalizującej się w fotowoltaice otrzymujemy kompleksową usługę od momentu sprzedaży, przez projekt, montaż, serwis i obsługę posprzedażową, a także wsparcie w uzyskaniu dofinansowania i formalności związanych ze zgłoszeniem do Zakładu Energetycznego.
Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych wiąże się z ryzykiem poniesienia dodatkowych kosztów. Brak audytu energetycznego i projektu może sprawić, że zamiast znacznych oszczędności instalacja fotowoltaiczna spowoduje powstanie dodatkowych kosztów i problemów, a zwrot z inwestycji wydłuży się w czasie. Skontaktuj się z nami! Na podstawie rachunków za prąd oraz analizy Twojej sytuacji określimy, jak instalacja paneli fotowoltaicznych może poprawić Twoje finanse.