
Fotowoltaika i pompa ciepła – czy to się opłaca?
W ostatnim czasie zarówno fotowoltaika, jak i pompy ciepła znacząco zyskały na popularności. Przyczyniły się do tego między innymi liczne dofinansowania. Chociażby w ramach programu Czyste Powietrze, który ma zachęcić użytkowników do wymiany nieefektywnych i szkodliwych dla środowiska źródeł ciepła na takie, które pomogą zadbać nam o stan naszej planety. Choć pozornie zakup pompy najbardziej opłaca się posiadaczom tak zwanych kopciuchów, coraz częściej widuje się je również w nowych domach. To przede wszystkim zasługa wygody, ale czy tylko? Fotowoltaika i pompa ciepła – czy to się opłaca?
Co wyróżnia pompę ciepła spośród nowoczesnych systemów grzewczych?
Pompa ciepła to nie tylko rozwiązanie oszczędne i bezpieczne - w przeciwieństwie do pieców węglowych czy gazowych, w przypadku których możliwe jest zaczadzenie czy wybuch. Ponadto podczas, gdy piec gazowy wymaga doprowadzenia gazu, a tradycyjny – węgla, pompie ciepła do działania w zupełności wystarczy prąd. W tym miejscu niczym swoiste „perpetuum mobile” wkracza fotowoltaika.
Fotowoltaika i pompa ciepła – połączenie idealne?
Pompa ciepła w zależności od technologii wykonania większość energii cieplnej czerpie z gruntu bądź z powietrza. Zawsze jednak do prawidłowego działania potrzebuje prądu. Tylko od nas zależy czy będziemy go kupować, czy też wyprodukujemy go sami. Oczywiste pytanie, które od razu się nasuwa to czy takie rozwiązanie faktycznie nam się opłaca?
Jeśli miesięczny rachunek za prąd wynosi ok. 200 zł, a koszt ogrzewania gazowego 2500 złotych rocznie koszty energii elektrycznej oraz ogrzewania w skali roku wyniosą blisko 5000 złotych.
Można przyjąć, że w takim przypadku inwestycja w fotowoltaikę z pompą ciepła to koszt rzędu 75 tysięcy złotych – bez uwzględnienia dotacji. Natomiast analizując taką samą sytuację, ale z wymianą pieca sytuacja przedstawia się nieco inaczej. Decydując się na wymianę źródła ciepła można skorzystać z programu Czyste Powietrze – zarówno na wymianę pieca, jak i na fotowoltaikę, a pozostałą część środków można rozliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Tym samym koszt całej inwestycji może zostać zredukowany do kwoty niespełna 47 tysięcy złotych. W odniesieniu do pierwotnych kosztów rzędu 5000 złotych rocznie, całość inwestycji zwraca się po około dziesięciu latach.
Warto przy tym wspomnieć, że ceny prądu i gazu nie stoją w miejscu. Rok do roku musimy liczyć się z podwyżkami, które mogą sięgnąć nawet kilkuset złotych. Argumentem, który dodatkowo przemawia na korzyść rozwiązania - fotowoltaika i pompa ciepła jest dobro naszej planety. W ciągu najbliższych kilku lat obowiązujące przepisy będą wymuszały wymianę tzw. kopciuchów na rozwiązania przyjazne środowisku i niskoemisyjne. Takie jak pompa ciepła.
Nie czekaj! Już dziś skontaktuj się z Doradcą ds. OZE i sprawdź jak obniżyć swoje rachunki za prąd i ogrzewanie niemal do zera. Jeśli chcesz skorzystać z dotacji nie musisz martwić się formalnościami. Pomagamy naszym Klientom w otrzymaniu dotacji z programu Mój Prąd i Czyste Powietrze.