
Jak dobrać moc instalacji do zapotrzebowania?
Wiele osób, które myśli o własnej elektrowni słonecznej zastanawia się jaka moc instalacji pokryje ich zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jest to niezwykle istotne, ponieważ przy zbyt małej instalacji konieczne będzie kupno energii od zakładu energetycznego. Z kolei zbyt duża instalacja będzie kosztowną inwestycją o znacznie dłuższym okresie zwrotu, a wykorzystanie jej pełnego potencjału może okazać się niemożliwe. Natomiast przy dobrze dobranej instalacji miesięczne rachunki mogą wynieść tylko kilkanaście zł. Jak dobrać moc instalacji do zapotrzebowania?
Moc instalacji fotowoltaicznej – co warto wiedzieć?
W trakcie planowania zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej oraz szacowania jej mocy pod uwagę należy wziąć kilka czynników. Zachowanie należytej staranności na tym etapie pozwoli na szybki zwrot inwestycji i generowanie znacznych oszczędności w przyszłości.
Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest takie dobranie mocy instalacji, które pozwoli na całkowite pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną. W celu oszacowania tej wielkości należy określić wysokość dotychczasowego zużycia energii, np. na podstawie rachunków za prąd z ostatniego roku. Ponadto powinno się przy tym uwzględnić również planowane modernizacje i zakup nowych urządzeń.
Na moc instalacji wpływa:
- wysokość miesięcznego rachunku za energię,
- główne źródło ogrzewania domu, np. pompa ciepła,
- ewentualne chłodzenie budynku, np. klimatyzator,
- sposób podgrzewania wody, np. boiler elektryczny,
- ilość osób w gospodarstwie domowym,
- instalację elektryczną w budynku, jedno- lub trójfazową,
- zakup nowych urządzeń, np. płyta indukcyjna, zmywarka,
- rodzaj dachu (płaski, pochyły) i kąt jego nachylenia,
- rodzaj paneli słonecznych,
inwerter, - położenie domu względem stron świata, a tym samym jego ekspozycja na słońce,
- ewentualne zacienienia,
- dostępna powierzchnia.
Nadwyżki energii a moc instalacji
W niektórych sytuacjach moc instalacji powinna być większa, niż wynika to z zapotrzebowania na energię elektryczną. Ma to miejsce między innymi w przypadku zacienienia, a także zwrócenia paneli w kierunku wschodnim lub zachodnim. Wówczas instalacja o większej mocy nawet pomimo niekorzystnych warunków pokryje zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Dla budynków już istniejących określenie mocy instalacji jest prostsze niż w przypadku tych nowych. Jeżeli dopiero trwa budowa domu, lub właśnie została ukończona to zużycie prądu trzeba oszacować na podstawie planowanego zużycia, a więc określić ilość i rodzaj urządzeń energochłonnych oraz liczbę domowników.
Decydując się na zakup instalacji fotowoltaicznej należy również pamiętać o rozliczeniach z zakładem energetycznym. Nadwyżka energii oddana do sieci w miesiącach letnich może być z niej pobrana zimą, kiedy to dzień jest krótszy, a tym samym ilość wyprodukowanej energii mniejsza. W tym czasie też częściej przebywamy w domu i korzystamy ze sztucznego oświetlenia. Przekłada się to na większe zużycie energii i konieczne może być pobranie energii z sieci.
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?
Oszacowanie średniego kosztu instalacji fotowoltaicznej nie jest łatwe, ze względu na mnogość czynników, które należy wziąć pod uwagę szacując jej moc. Można jednak przyjąć, że średni koszt przydomowej elektrowni słonecznej wynosi ok. 30 tys. złotych i jest w dużej mierze uzależniony od tego ile prądu zużywamy.
Koszt zakupu instalacji można obniżyć poprzez skorzystanie z dotacji, między innymi w ramach programu Mój Prąd czy ulg podatkowych, takich jak ulga termomodernizacyjna.
Skontaktuj się z nami. Na podstawie rachunków za prąd oraz analizy Twojej sytuacji określimy, jak instalacja paneli fotowoltaicznych może poprawić Twoje finanse.