
Mój Prąd - dodatkowe 100 mln budżetu
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwiększył budżet programu Mój Prąd o dodatkowe 100 milionów złotych. To kwota, która umożliwi kolejnym 20 tysiącom prosumentów na uzyskanie dopłaty do instalacji paneli fotowoltaicznych jeszcze w tym roku. Czasu jednak jest bardzo mało, a termin składania wniosków upływa już 18 grudnia 2020 r. Osoby, które do tej pory nie zdecydowały się na mikroinstalację fotowoltaiczną nie mają czasu do stracenia. Co powinieneś wiedzieć zanim zainwestujesz we własną elektrownię słoneczną?
Czym jest program Mój Prąd?
Program Mój Prąd to wyjątkowe przedsięwzięcie nie realizowane dotychczas w Polsce na taką skalę. Jego głównym celem jest wsparcie rozwoju energetyki prosumenckiej, a tym samym segmentu odnawialnych źródeł energii i mikroinstalacji fotowoltaicznych.
Zakłada się, że wdrożenie programu pozwoli nie tylko wpłynąć na dalszy rozwój tego sektora, ale również przyczyni się do spełnienia międzynarodowych zobowiązań Polski w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej. Dzięki programowi mogą więc zyskać nie tylko właściciele domów.
Mój Prąd będzie najprawdopodobniej kontynuowany w 2021 roku na zmodyfikowanych warunkach. Obecna edycja programu, w ramach której wciąż można uzyskać dofinansowanie na instalację paneli fotowoltaicznych kończy się 18 grudnia 2020. Zaledwie kilka dni temu do puli trafiło kolejne 100 milionów złotych do podziału. Co zrobić, aby otrzymać dofinansowenia?
Kto może otrzymać dofinansowanie?
Dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd mogą otrzymać osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby. Muszą przy tym zostać spełnione określone warunki:
- zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej,
- zawarcie kompleksowej umowy z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej (OSD) lub zakładem energetycznym, która bedzie regulować kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji,
- instalacja licznika dwukierunkowego przez zakład energetyczny.
Jeżeli zostały spełnione powyższe warunki można otrzymać do 50% kosztów mikroinstalacji. Nie może być to więcej niż 5 tysięcy zł na jedną inwestycję. Warto przy tym zwrócić uwagę, że dotacja jest zwolniona z podatku PIT, a koszty inwestycji, które nie zostały pokryte w ten sposób mogą zostać odliczone od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
Zostało niewiele czasu na skorzystania z dotacji w ramach programu Mój Prąd. Termin drugiego naboru upływa 18 grudnia 2020 r. lub w przypadku wcześniejszego do wyczerpania środków. Nie zwlekaj i sprawdź, czy fotowoltaika jest dla Ciebie!
Wnioski o dofinansowanie należy składać poprzez formularz udostępniony na portalu GOV.pl
Fotowoltaika – dlaczego warto?
Instalacje fotowoltaiczne mają wiele zalet. Nie tylko są niezawodne i bezpieczne, ale przede wszystkim są przyjazne dla środowiska naturalnego. To idealne rozwiązanie, dla osób, dla których istotna jest ekologia.
Fotowoltaika to również skuteczny sposób na uniezależnienie się od rosnących cen prądu i uzyskanie wolności energetycznej. W ten sposób otrzymujemy nie tylko możliwość pokrycia własnego zapotrzebowania na energię elektryczną, ale również źródło dodatkowego dochodu. Jest to możliwe dzięki sprzedaży nadwyżki energii do sieci zewnętrznej.
Z punktu widzenia osoby, która decyduje się na zakup i montaż instalacji paneli fotowoltaicznych jest to, że taka inwestycja zwraca się średnio po 6 latach od zainstalowania.
Nie czekaj, skontaktuj się z nami – na podstawie rachunków za prąd oraz analizy Twojej sytuacji określimy, jak instalacja paneli fotowoltaicznych może poprawić Twoje finanse. Własna elektrownia słoneczna to wolność od rosnących cen energii!