
Podwyżki cen prądu w 2021
O podwyżce cen prądu mówiło się już pod koniec ubiegłego roku. Głównym czynnikiem, który miał mieć wpływ na wysokość rachunku nie tylko gospodarstw domowych, ale również przedsiębiorców miała być opłata mocowa wprowadzona od 1 stycznia 2021 r. Tymczasem to nie jedyna podwyżka jaka czeka odbiorców energii w tym roku. Podwyżki cen prądu w 2021 – co warto wiedzieć?
O ile wzrośnie rachunek za prąd?
Jeszcze w grudniu szacowano, że rachunek za prąd przeciętnego gospodarstwa domowego wzrośnie o około 110,00 zł rocznie. Jednak zgodnie z informacją podaną przez Urząd Regulacji Energetyki może to być wyższa kwota. Pod uwagę należy wziąć nie tylko wprowadzenie opłaty mocowej, ale również zmianę taryf przez dystrybutorów energii.
Urząd Regulacji Energetyki w wydanym przez siebie komunikacie poinformował, że zatwierdził taryfę na dystrybucję energii firmie innogy Stoen Operator. Jest to jeden z wielkiej piątki dostawców energii w Polsce. Pozostali dystrybutorzy wymieniani w tym zestawieniu to Enea, Energa, PGE i Tauron. Podobnie jak innogy mogą oni podnieść ceny energii elektrycznej dopiero po złożeniu wniosku i otrzymaniu zgody od URE.
Warto przy tym zauważyć, że na rachunku za prąd pojawia się kilka pozycji, a dwie z nich to energia czynna czyli faktycznie zużywana przez odbiorcę oraz tzw. opłata dystrybucyjna. W pierwszym przypadku Enea, Energa, PGE i Tauron już podniosły stawki. Natomiast w drugim zgodę Urzędu do tej pory otrzymał tylko innogy Stoen Operator. Należy się jednak spodziewać, że pozostali pójdą w jego ślady.
Zmiana taryfy w przypadku innogy wyniesie średnio 1,8% dla wszystkich grup odbiorców. Ponadto wyszczególnieni zostali odbiorcy w grupie G11, którą w większości stanowią gospodarstwa domowe. Dla nich podwyżka wyniesie niespełna 1,4%. Czy to koniec podwyżek?
Opłata mocowa to nie wszystko
Od 1 stycznia 2021 roku dystrybutorzy energii pobierają od odbiorców także tzw. opłatę mocową. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w zakresie stałych i bezproblemowych dostaw prądu. Dla końcowego użytkownika – właściciela gospodarstwa domowego lub przedsiębiorcy oznacza to jednak dodatkową pozycję na fakturze.
Uwzględniając opłatę mocową w części dystrybucyjnej rachunku średni wzrost rachunku wyniesie 29%. Natomiast w przypadku gospodarstw domowych będzie to 22,4%.
Do rachunku za prąd należy doliczyć również między innymi opłatę OZE. Ma ona na celu wsparcie sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce i w tym roku wyniesie 0,0022 zł za 1 kWh energii. Wydawać by się mogło, iż to stosunkowo niewielki wzrost, jednak biorąc pod uwagę wszystkie wprowadzane zmiany podwyżka cen prądu wyniesie ok. 10%.
Należy przy tym zauważyć, że gospodarstwo domowe może odczuć ją na dwa sposoby. Bezpośrednio poprzez wyższy rachunek za prąd oraz pośrednio jako wzrost cen towarów w sklepach. Dzieje się tak dlatego, że podwyżka cen prądu dotyka nie tylko konsumentów, ale również przedsiębiorców. W ich przypadku miesięczne rachunki za prąd są znacznie wyższe i mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Dotyczy to nie tylko przemysłu ciężkiego, który dotkliwie odczuje nowe stawki za prąd, ale również dostawców produktów pierwszej potrzeby, takich jak chociażby piekarnie. Jest jednak sposób na to, aby uniezależnić się od rosnących cen prądu – warto rozważyć inwestycję we własną elektrownię słoneczną.
Podwyżki cen prądu a fotowoltaika
Skutecznym sposobem na ograniczenie rachunków za prąd jest inwestycja w fotowoltaikę. Jest to rozwiązanie na tyle uniwersalne, że mogą z niego skorzystać zarówno właściciele gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorcy.
Oszczędności na rachunkach to nie jedyne korzyści, jakie płyną z korzystania z fotowoltaiki. Własna elektrownia słoneczna to rozwiązanie przyjazne środowisku, które w długim okresie pozwala uniezależnić się od rosnących cen prądu.
Skontaktuj się z nami – na podstawie rachunków za prąd oraz analizy Twojej sytuacji określimy, jak instalacja paneli fotowoltaicznych może poprawić Twoje finanse.