Opłata mocowa - o ile wzrosną ceny prądu?
Opłata mocowa ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w zakresie stałych i bezproblemowych dostaw prądu. Dla końcowego użytkownika – właściciela gospodarstwa domowego oznacza to jednak dodatkową pozycję na fakturze. Czy właściciele instalacji fotowoltaicznych mogą uniknąć opłaty mocowej?
Opłata mocowa - na czym polega?
Zapotrzebowanie na energię elektryczną bywa różne, a w okresach o najwyższym zużyciu prądu elektrownie mogą nie być w stanie zaspokoić potrzeb wszystkich odbiorców energii elektrycznej. Rozwiązaniem tego problemu jest stworzenie elastycznych rezerw, które będzie można wykorzystać w tego typu sytuacjach.
Trzy lata temu sejm przyjął ustawę, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego czyli stałych i bezproblemowych dostaw prądu, również w oparciu o rezerwy. Jest to jednak przedsięwzięcie kosztowne, a część wydatków z tym związanych pokryje opłata mocowa. Zebrane w ten sposób środki mają posłużyć unowocześnieniu już istniejących elektrowni oraz budowie nowych.
Od kiedy więcej zapłacimy za prąd?
Pierwotnie opłata mocowa miała już pojawić się na fakturach od 1 października 2020 r. Ostatecznie jednak najprawdopodobniej będzie to 1 stycznia 2021 r. Dla konsumentów oznacza to podwyżkę cen prądu.
Na ostateczną wysokość opłaty będzie się składać kilka czynników, do których należą:
- wcześniejsze zużycie energii w godzinach szczytowego poboru,
- zapotrzebowanie na prąd i energię w danym roku,
- koszty funkcjonowania rynku mocy i jego wdrożenia.
Właściwym założeniem zdaje się być przyjęcie, że im wyższe zużycie prądu tym wyższa opłata. Prawdopodobnie będzie to kwota około 120 zł rocznie dla przeciętnego gospodarstwa domowego i zostanie doliczona do rachunku za prąd. Należy przy tym pamiętać, że opłata mocowa dotyczy również przedsiębiorców, co do których może to być znacznie wyższa suma.
Co warto wiedzieć o opłacie mocowej?
Zmiany zachodzące na rynku energii elektrycznej mają bezpośredni wpływ wysokość rachunków za prąd. Sposobem na uniezależnienie się od tego typu zmian jest własna elektrownia słoneczna czyli instalacja paneli fotowoltaicznych. Pozwala ona nie tylko zmniejszyć wysokość rachunków za prąd pobrany z sieci oraz związaną z tym opłatę mocową, a w przypadku, gdy instalacja w całości pokrywa zapotrzebowanie na energię elektryczną nawet całkowicie ją wyeliminować.
Fotowoltaika to sposób na uzyskanie wolności energetycznej. Skontaktuj się z nami – na podstawie rachunków za prąd oraz analizy Twojej sytuacji określimy, jak instalacja paneli fotowoltaicznych może poprawić Twoje finanse. Własna elektrownia słoneczna to wolność od rosnących cen energii.