
Fotowoltaika dla biznesu
Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze. Przyczyniły się do tego między innymi podwyżki cen prądu, które dotyczą zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców. Dla tych ostatnich fotowoltaika to nie tylko sposób na redukcję kosztów związanych z prowadzeniem działalności, ale również krok ku niezależności firmy od wpływu zewnętrznych czynników, takich jak rosnące koszty zakupu energii. Dodatkowym atutem fotowoltaiki jest możliwość amortyzacji paneli. Dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie podatku dochodowego o koszty ich zakupu i instalacji. Co powinien wiedzieć przedsiębiorca inwestujący w odnawialne źródła energii? Fotowoltaika dla biznesu.
Przedsiębiorca jako prosument
Nowelizacja ustawy o OZE rozszerzyła definicję prosumenta. Jest to korzystna zmiana dla przedsiębiorców, dla których wytwarzanie energii nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej. Ponadto dzięki nowemu brzmieniu ustawy OZE firmy mogą korzystać z systemu opustów. Dotychczas był on dostępny przede wszystkim dla właścicieli gospodarstw domowych.
Umożliwia to przekazywanie nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci, skąd jest pobierana, np. w miesiącach zimowych o mniejszym nasłonecznieniu, a tym samym niższej wydajności paneli słonecznych. Wytwarzanie energii na własne potrzeby to przede wszystkim mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Warto także zauważyć, że system opustów to dla firm proste zasady rozliczenia, bez dodatkowych faktur czy rachunków.
Amortyzacja instalacji fotowoltaicznych w przepisach podatkowych
System podatkowy w Polsce jest dość skomplikowany, co w połączeniu ze specyfiką instalacji fotowoltaicznych może rodzić pewne problemy. Wynika to między innymi z tego, że fotowoltaika to temat stosunkowo świeży i brakuje regulacji dla tego typu inwestycji.
Panele słoneczne, które zostały zamontowane na budynku lub na gruncie zazwyczaj są klasyfikowane jako środki trwałe. Wyjątek stanowią tylko panele wbudowane w konstrukcję, tzw. dachy solarne. Są one klasyfikowane jako element ulepszenia budynku i w związku z tym podlegają innym przepisom. Do tego, aby uznać panele za środek trwały powinny zostać spełnione trzy warunki:
- instalacja musi być kompletna,
- jej planowane użytkowanie musi być dłuższe niż rok,
- musi być wykorzystywana na potrzeby działalności gospodarczej.
Ponadto w przepisach znajduje się również punkt mówiący o tym, że amortyzacji nie podlegają instalacje fotowoltaiczne o wartości poniżej 10 tysięcy złotych. W praktyce nie spotyka się jednak instalacji kosztujących mniej niż 10 tysięcy złotych. Byłaby to moc zbyt mała do zasilenia nawet niewielkiego gospodarstwa domowego.
Pomimo spełnienia powyższych warunków Urząd Skarbowy może zakwestionować określenie paneli jako środka trwałego. Ponadto zdarza się również, że przedsiębiorca może otrzymać decyzję o jednorazowym odpisie amortyzacyjnym nabytego systemu fotowoltaicznego.
Dofinansowanie do instalacji
Instalacja fotowoltaiczna to kosztowna inwestycja, której koszt zwraca się po kilku latach. Koszt zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych można zmniejszyć natomiast poprzez skorzystanie z dofinansowania, np. z programu Energia Plus II. Nabór do programu odbywa się w trybie ciągłym. Wnioski należy składać w terminie od 1 października 2020 r. do 17 grudnia 2021 r. lub do wyczerpania alokacji środków.
To rozwiązanie adresowane do przedsiębiorców, których zużycie energii elektrycznej przekracza 2GWh, a planowana oszczędność energii nie będzie mniejsza niż 5%. Złożenie wniosku musi jednak poprzedzać audyt energetyczny.
Fotowoltaika dla biznesu – czy warto?
Inwestycja w fotowoltaikę dla biznesu może zwrócić się zarówno w niższym podatku dochodowym, a także dzięki oszczędnościom związanym z produkcją energii elektrycznej. Warto przy tym pamiętać, że im większa instalacja, tym mniejszy koszt wyprodukowania 1 kW.
Pierwszym krokiem do niezależności energetycznej jest określenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Istotnym jest, że instalacja może pokrywać je w całości, lub tylko w części. Zależy to od specyfiki działalności danej firmy oraz jej potrzeb. Jednak niezależnie od tego inwestycja we własną elektrownię słoneczną zwróci się po kilku latach. To także sposób na niezależność od rosnących cen prądu.
Fotowoltaika to sposób na uzyskanie wolności energetycznej. Skontaktuj się z nami – na podstawie rachunków za prąd oraz analizy Twojej sytuacji określimy, jak instalacja paneli fotowoltaicznych może poprawić Twoje finanse. Własna elektrownia słoneczna to wolność od rosnących cen energii.