Fotowoltaika krok po kroku
W ostatnim czasie fotowoltaika stała się niezwykle popularna, do czego przyczyniły się między innymi rosnące ceny prądu. Tymczasem wiele osób decydując się na zakup i montaż instalacji wciąż ma znikomą wiedzę o odnawialnych źródłach energii. Natomiast podstawowa znajomość tematu pozwala lepiej zrozumieć zasady, według których działa instalacja. Dowiedz się więcej – fotowoltaika krok po kroku.
Dobór instalacji
Dobór instalacji fotowoltaicznej to kwestia indywidualna – własna elektrownia słoneczna to rozwiązanie szyte na miarę. Na dobranie odpowiedniej mocy instalacji pozwala między innymi szczegółowa analiza dotychczasowego zużycia energii. Przygotowany na tej podstawie projekt dostosowany do rzeczywistych potrzeb Klienta pozwoli cieszyć się maksymalną wydajnością instalacji oraz minimalizować ewentualne straty energii.
Optymalnym rozwiązaniem jest taki dobór instalacji, która będzie w pełni pokrywać zapotrzebowanie danego gospodarstwa domowego. Niestety nie zawsze jest to możliwe. W sytuacji, gdy instalacja okaże się zbyt mała nie pozwoli to na całkowite uniezależnienie się od tradycyjnych dostaw prądu. Oznacza to, że chociaż rachunki będą niższe to nadal w znaczącym stopniu będą obciążać budżet domowy. Zbyt duża instalacja również może okazać się problematyczna – przede wszystkim jej zakup i montaż będzie generować zbędne koszty.
Należy przy tym pamiętać, że niewielka nadwyżka mocy, do 20% jest wskazana ze względu na system upustów, który polega na tym, że nadwyżki energii wyprodukowane przez instalację w słoneczne dni trafiają do sieci, z której mogą być pobrane w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Na przykład w okresie zimowym, kiedy efektywność instalacji spada. Taki bufor bezpieczeństwa jest równoważny maksymalnej porcji energii, którą będziemy oddawać operatorowi w zamian za usługę magazynowania nadwyżek, gdy okaże się to konieczne.
Panele fotowoltaiczne - na co zwrócić uwagę?
Wybór paneli fotowoltaicznych może wydawać się skomplikowany ze względu na mnogość dostępnych rozwiązań. Dlatego warto skorzystać z pomocy ekspertów, którzy zaproponują rozwiązanie najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb. Należy przy tym uwzględnić między innymi wydajność paneli. Warto również zwrócić uwagę na okres przez jaki będą objęte gwarancją.
Na temat fotowoltaiki krąży wiele mitów, jednym z nich jest stwierdzenie, że po kilku latach użytkowania instalacja przestanie dostarczać prąd. Ubytek mocy jest normalny, ale jest on bardzo niewielki i wynosi od 0,1% do 0,5% rocznie. Dzięki temu nawet po upływie 25 lat wydajność instalacji będzie utrzymywać się na poziomie ponad 80%, co pozwala na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną danego obiektu.
Fotowoltaika a dofinansowanie
W związku z zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej możliwe jest otrzymanie dotacji między innymi w ramach programu Mój Prąd czy ulgi termomodernizacyjnej, z których mogą skorzystać prosumenci.
Nabór do programu Mój Prąd obecnie się zakończył, ale w przyszłym roku prawdopodobnie pojawi się kolejna edycja programu. W ramach dofinansowania można otrzymać do 50% kosztów poniesionych w związku z zakupem i montażem instalacji. Suma ta nie może przekroczyć jednak 5 tys. zł
Kwotę przeznaczoną na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych (pomniejszoną o wszelkie państwowe dotacje, jak choćby ta z programu Mój Prąd) można odliczyć od podatku, do kwoty maksymalnie 53 tys. zł.
Podsumowując własna elektrownia słoneczna niesie ze sobą wiele korzyści. Większość osób, które decyduje się na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych zwraca przede wszystkim uwagę na względy finansowe. Taka inwestycja zwróci się po ok. 6 latach, a w trakcie swojego funkcjonowania może przynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności. Warto wziąć pod uwagę również kwestie związane z troską o dobro planety.
Fotowoltaika to nowoczesne, bezpieczne i ekologiczne rozwiązanie, które może przynosić korzyści przez kilkadziesiąt lat. Skontaktuj się z nami – na podstawie rachunków za prąd oraz analizy Twojej sytuacji określimy, jak instalacja paneli fotowoltaicznych może poprawić Twoje finanse. Własna elektrownia słoneczna to wolność od rosnących cen energii.