
Czy rozmiar paneli fotowoltaicznych ma przełożenie na ich moc?
Energię dla jednorodzinnego domu może wytwarzać już nawet kilka, kilkanaście paneli fotowoltaicznych. Ile dokładnie ich potrzeba? Czy wymiar modułów przekłada się na ich moc?
Wymiary paneli fotowoltaicznych a uzyskiwane moce
Rozmiar instalacji fotowoltaicznej zależy przede wszystkim od wymiarów modułów. Różnice pomiędzy poszczególnymi panelami można znaleźć w ich budowie, tj. w zastosowanych w nich ogniwach. Te niewielkie elementy najczęściej mają rozmiar 15 x 15 cm.
Najczęściej spotykane na rynku panele fotowoltaiczne są złożone z 48, 60 lub 72 ogniw, a największą popularnością, ze względu na najlepszy stosunek mocy do wymiarów, cieszy się panel fotowoltaiczny składający się z 60 ogniw.
Na przestrzeni ostatnich lat wymiary modułów fotowoltaicznych uległy standaryzacji. Przykładowo, panel o mocy 280 W ma 100 cm szerokości, 165-170 cm długości oraz 4 cm grubości. Wymiar paneli przekłada się na rozmiar całej instalacji, jej wagę oraz oczywiście możliwości produkcyjne systemu PV.
Jak dobrać moc i rozmiar instalacji do zapotrzebowania na energię?
W przypadku gospodarstw domowych moc systemu fotowoltaicznego należy dobrać w taki sposób, aby produkowana energia nie przekraczała zużycia w skali roku. Istotne jest zatem oszacowanie rocznego zapotrzebowania na energię.
Niezbędna jest analiza rachunków za prąd - najlepiej za cały ostatni rok. Na ich podstawie można dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej. W obliczeniach należy oczywiście uwzględnić możliwy wzrost zużycia energii spowodowany np. zmianą sposobu ogrzewania oraz zasady rozliczania energii tzw. opusty z zakładem energetycznym (instalacja o mocy do 10 kW - za każdą 1 kWh oddaną sieci można odebrać 0,8 kWh).
Zdecydowanie trudniejsze jest określenie mocy instalacji dla powstającego dopiero domu. Dla nowych budynków należy oszacować moc na podstawie planowanego zużycia, czyli określić rodzaj i ilość urządzeń oraz liczbę domowników. W przypadku, gdy okaże się, że moc instalacji jest niewystarczająca, system PV można rozbudować stosując np. mikroinwertery.
Czy warto wykorzystać całą powierzchnię dachu pod fotowoltaikę?
Instalacja fotowoltaiczna nie musi pokrywać całej powierzchni dachu, choć oczywiście niejednokrotnie taka sytuacja ma miejsce. Wpływ na to ma wiele różnych czynników: szacowane zapotrzebowanie na energię, rodzaj paneli fotowoltaicznych, kąt i kierunek nachylenia dachu, konstrukcja dachu, ewentualne zacienienia.