
Fotowoltaika - 5 najpopularniejszych mitów
W ostatnim czasie instalacje fotowoltaiczne znacznie zyskały na popularności. Mimo to znalezienie rzetelnych informacji na ich temat nie jest łatwe. Pojawia się za to coraz więcej pytań i wątpliwości, a także mitów dotyczących fotowoltaiki. Dzieje się tak między innymi dlatego, że wciąż można się natknąć na obiegowe, niesprawdzone opinie, które mogą skutecznie zniechęcić osoby, które zastanawiają się czy fotowoltaika to rozwiązanie dla nich.
1. Instalacja fotowoltaiczna się nie zwróci
Zakup i montaż paneli fotowoltaicznych to wydatek rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo instalacja o mocy 5,4 kW kosztuje ok. 26 tys. zł. Jest to jednak inwestycja, która zwraca się przeciętnie po 5-6 latach, a w długim okresie czasu pozwala znacznie zaoszczędzić na prądzie.
Ponadto koszty związane z zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej można obniżyć dzięki skorzystaniu z rozmaitych programów, takich jak na przykład „Mój Prąd”. W ramach programu można otrzymać dotację w wysokości 50% wartości inwestycji, nie może ona jednak przekroczyć 5.000 zł. Natomiast koszty inwestycji, które nie zostały objęte państwowym wsparciem, można z kolei odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
2. Fotowoltaika często ulega awariom
Oczywiście nie jest to prawda. Instalacje fotowoltaiczne bardzo rzadko ulegają awariom, a za najbardziej awaryjny element uznawany jest inwerter. Podobnie jak panele ma on nam służyć przez kilkadziesiąt lat. Dlatego warto zdecydować się na rozwiązania wysokiej jakości, dzięki którym bez przeszkód będzie można przez lata korzystać z prądu z własnej elektrowni słonecznej.
3. Panele fotowoltaiczne nie działają zimą
To kolejny mit. Panele fotowoltaiczne działają przez cały rok i choć ich wydajność jest mniejsza w miesiącach zimowych to wciąż nie stanowi to przeszkody do korzystania z prądu płynącego z instalacji. Oczywiście najlepsze warunki do pracy instalacji fotowoltaicznych występują w bezchmurne i słoneczne dni. Nie oznacza to jednak, że w przypadku niskich temperatur, a także pochmurnych dni instalacja nie będzie działała. Spadek natężenia światła padającego na panele fotowoltaiczne skutkuje wówczas jedynie niewielkim spadkiem ich sprawności.
Warto również wiedzieć, że wydajność instalacji może zmniejszać zalegający na niej śnieg. Dlatego należy pamiętać, że prawidłowo zamontowane panele powinny być umieszczone pod takim kątem, żeby śnieg sam się z nich zsuwał. Zazwyczaj jest to 30 – 45 stopni.
4. Wydajność paneli fotowoltaicznych z czasem maleje
Wydajność paneli fotowoltaicznych maleje wraz z upływem czasu. Jest to jednak nieznaczny ubytek i wynosi od 0,1% do 0,5% wydajności rocznie. Dzięki temu nawet po upływie 25 lat wydajność instalacji będzie utrzymywać się na poziomie ponad 80%, co pozwala na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną danego obiektu.
5. Budowa instalacji wymaga pozwolenia na budowę
Zgodnie z obowiązującym prawem montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy nie przekraczającej 50 kWp nie wymaga pozwolenia na budowę. Jest ono konieczne dopiero przy instalacjach o mocy przekraczającej ten poziom.
W przeciętnym domu jednorodzinnym moc instalacji znajduje się w przedziale od 5 do 10 kWp. Trzeba przy tym pamiętać, że w przypadku instalacji o mocy powyżej 6,5 kWp konieczne jest uzgodnienie projektu z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz zgłoszenie instalacji do Państwowej Straży Pożarnej.
Fotowoltaika to sposób na uniezależnienie się od rosnących cen prądu. Skontaktuj się z nami, a na podstawie rachunków za prąd oraz analizy Twojej sytuacji określimy, jak instalacja paneli fotowoltaicznych może poprawić Twoje finanse.