
Magazyny energii i pompy ciepła - dofinansowanie
Wciąż trwa nabór w ramach programu Mój Prąd 3.0, jednak jego budżet jest już niemal wyczerpany. Tymczasem planowana jest już kolejna edycja, która ma wystartować w przyszłym roku. Jej celem ma być przede wspieranie autokonsumpcji i magazynowania energii. Równolegle trwają też prace nad dofinansowaniem do zakupu pompy ciepła w ramach programu Moje Ciepło. Czy magazyny energii i pompy ciepła dorównają popularnością fotowoltaice?
Mój Prąd
Aktualnie trwa nabór do trzeciej edycji programu Mój Prąd. W ramach programu można otrzymać dofinansowanie do przydomowej instalacji fotowoltaicznej. Jej wysokość to 3 tys. zł. Zgodnie z przewidywaniami budżet programu wyczerpie się dużo wcześniej niż 22 grudnia 2021 r.
Tymczasem już trwają prace nad czwartą edycją, która ma wystartować w przyszłym roku. Prawdopodobnie dotacja w programie obejmie magazyny energii. Dotychczas magazyny pozostały produktem niszowym i wybieranym przez stosunkowo niewielką grupę prosumentów. Tymczasem są nie tylko sposobem na uniknięcie bilansowania energii, ale również pozwalają zniwelować problemy związane z przeciążeniem sieci.
Planowane zmiany systemu bilansowania
Planowane są zmiany systemu rozliczeń z prosumentami. Jednak na ten moment nie podano daty, ani ostatecznego zakresu zmian. Niemal pewnym jest jednak, że dalsze działania podejmowane przez ustawodawcę będą zmierzać do ograniczenia obciążenia sieci poprzez promowanie instalacji połączonych z magazynami energii.
Przy czym należy zauważyć, że magazyny energii to nie jedyne urządzenia, w których może być przechowywana energia. Mianowicie energia wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną może być magazynowana również w postaci energii cieplnej w zasobniku ciepłej wody użytkowej, w który są wyposażone pompy ciepła. To nie jedyny argument przemawiający na korzyść tego rozwiązania.
Pompa ciepła – dlaczego warto?
Inwestycja w pompę ciepła oraz fotowoltaikę niesie ze sobą wiele korzyści. To nie tylko sposób na zaoszczędzenie znacznych sum na rachunkach za prąd oraz ogrzewanie, co biorąc pod uwagę czekające nas podwyżki nabiera szczególnego znaczenia, ale przede wszystkim wygoda, komfort i bezpieczeństwo. Decydując się na pompę ciepła nie musimy obawiać się wybuchu, co niekiedy ma miejsce w przypadku instalacji gazowych. Nie grozi nam także zaczadzenie, które zdarza się przy instalacjach olejowych czy paliwowych.
Dotacje do zakupu pompy ciepła
Obecnie dotację na montaż pompy ciepła można uzyskać w ramach programu Czyste Powietrze oraz ulgi termomodernizacyjnej. Jednak program Czyste Powietrze jest adresowany tylko do osób, które zdecydowały się na wymianę źródła ciepła. Tym samym z dofinansowania nie mogą skorzystać właściciele nowo budowanych domów. To właśnie oni najczęściej decydują się na zakup pompy ciepła.
W odpowiedzi na potrzeby tej grupy rozpoczęto prace nad programem Moje Ciepło. Jego celem ma być wsparcie dla montażu pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych, a tym samym do walki ze smogiem. Planowana wysokość dofinansowania ma nie przekraczać 30% kosztów kwalifikowanych, nie może też być wyższa niż 21 tys. zł.
Biorąc pod uwagę zainteresowanie, jakie wzbudzają dotacje do zakupu fotowoltaiki można się spodziewać, że w przypadku pomp ciepła będziemy mieć do czynienia z podobnym wzrostem zainteresowania. Zwłaszcza biorąc pod uwagę podwyżki cen gazu, które miały miejsce w ostatnim czasie. Piece gazowe, które do tej pory były przez wielu traktowane jako alternatywa dla tzw. „kopciuchów” tracą tym samym na atrakcyjności. Decydując się na duet fotowoltaika i pompa ciepła otrzymujemy system, który pozwoli nam uniezależnić się od rosnących cen prądu i gazu.
Nie czekaj! Już dziś skontaktuj się z Doradcą ds. OZE i sprawdź jak obniżyć swoje rachunki za prąd i ogrzewanie niemal do zera. Jeśli chcesz skorzystać z dotacji nie musisz martwić się formalnościami. Pomagamy naszym Klientom w otrzymaniu dotacji z programu Mój Prąd i Czyste Powietrze.