Panele fotowoltaiczne na gruncie czy na dachu?
O rosnącej popularności instalacji fotowoltaicznych świadczy chociażby ich liczba w naszym bezpośrednim otoczeniu. Jest to widoczne zwłaszcza na osiedlach domów jednorodzinnych, gdzie nowych instalacji przybywa niemal z dnia na dzień. W przeważającej większości są to panele fotowoltaiczne montowane na dachach budynków. Jednak to nie jedyne rozwiązanie, na które można się zdecydować – panele fotowoltaiczne na gruncie czy na dachu? Co należy wziąć pod uwagę i jakie są zalety obydwu rozwiązań?
Dlaczego fotowoltaika?
Zarówno instalacja fotowoltaiczna zamontowana na ziemi, jak i na dachu ma wiele zalet. Należą do nich między innymi ekologiczność oraz ekonomiczność. Fotowoltaika to nie tylko rozwiązanie przyjazne środowisku, ale przede wszystkim dla naszego portfela. W ciągu 20 - 30 lat użytkowania instalacji możemy zaoszczędzić znaczne kwoty. Co należy wziąć pod uwagę wybierając miejsce, w którym zamontujemy panele? Dach czy grunt – która z tych opcji bardziej nam się opłaca?
Panele fotowoltaiczne na gruncie czy na dachu – co wybrać?
W większości przypadków pierwszym wyborem jest montaż instalacji na dachu, jednak nie zawsze jest on możliwy do realizacji. Może to być spowodowane nieodpowiednim pokryciem dachu, jego niską nośnością, niewystarczającą powierzchnią, nieprawidłowym stopniem nachylenia lub niekorzystną ekspozycją.
Zwłaszcza tą ostatnią należy uwzględnić rozważając lokalizację paneli fotowoltaicznych. Najbardziej optymalne położenie instalacji to ekspozycja południowa. Jednak również w przypadku orientacji wschód-zachód można otrzymać uzyski zapewniające pokrycie zapotrzebowania energetycznego. Do właściwego dobrania instalacji do naszych potrzeb konieczne jest przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego. Pozwala on uwzględnić wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na jej późniejsze funkcjonowanie.
Nasłonecznienie
Jednym z czynników decydujących o umieszczeniu instalacji fotowoltaicznej na dachu lub gruncie jest ekspozycja na słońce. Co to oznacza? W zależności od tego w jakim kierunku będą skierowane moduły ilość wyprodukowanej przez nie energii będzie się różnić.
Zacienienie terenu
Wybierając miejsce, w którym zamontujemy panele fotowoltaiczne musimy wziąć pod uwagę również ewentualne zacienienia. Dlatego projekt powinien uwzględniać położenie np. kominów czy drzew na działce, tak aby nie zasłaniały instalacji.
Rodzaj dachu i jego nachylenie
Niestety nie na każdym dachu możliwe jest zamontowanie instalacji fotowoltaicznej. Na przykład instalacja skierowana na północ nie pozwoli nam uzyskać wystarczającej ilości energii. Ponadto jeżeli dach jest w złym stanie technicznym montaż paneli fotowoltaicznych nie będzie możliwy. Należy pamiętać, że instalacja ma nam służyć przez kolejne 20-30 lat, dach musi wytrzymać tyle samo. W takiej sytuacji warto rozważyć budowę instalacji naziemnej.
Panele fotowoltaiczne na gruncie - zalety
W przypadku instalacji fotowoltaicznej zamontowanej na gruncie mamy większą dowolność w zakresie ułożenia modułów w stosunku do padających promieni słonecznych. Ograniczeniem jest tylko dostępność przestrzeni. Panele fotowoltaiczne na gruncie mają wiele zalet:
- możliwość ustawienia instalacji w odpowiednim kierunku i pod właściwym kątem, dzięki czemu uzyskujemy maksymalną wydajność paneli;
- wygodny dostęp do paneli, który ułatwia ich ewentualne czyszczenie i konserwację;
- dobra cyrkulacja powietrza, która zapobiega przegrzewaniu się ogniw;
- łatwy i bezpieczny montaż.
Zalety instalacji fotowoltaicznej na dachu
Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu również możemy cieszyć się korzyściami płynącymi z własnej elektrowni słonecznej. Projekt przygotowany na podstawie audytu, dopasowany nie tylko do naszych potrzeb, ale również do uwarunkowań terenu i konstrukcji dachu pozwala uzyskać wysoką wydajność paneli.
Dodatkowo o instalacji na dachu można łatwo zapomnieć – jest właściwie bezobsługowa, ponadto nie zabiera miejsca w ogrodzie. Analizując koszt zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych na dachu może się okazać, że cena instalacji będzie się różnić w zależności od rodzaju dachu. Instalacja na dachu płaskim wymaga montażu podpór, dzięki którym panele będą ustawione pod odpowiednim kątem. Może to generować dodatkowe koszty.
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na panele fotowoltaiczne na gruncie lub na dachu, dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej możemy cieszyć się korzyściami płynącymi z prądu ze słońca. Chcesz sprawdzić jak fotowoltaika może wpłynąć na Twoje finanse? Zastanawiasz się, ile możesz zaoszczędzić? Nie czekaj, już dziś skontaktuj się z Doradcą ds. OZE. Własna elektrownia słoneczna to wolność od rosnących cen energii! Z nami nie musisz martwić się formalnościami. Pomagamy naszym Klientom w otrzymaniu dotacji z programu Mój Prąd.