Jaką pompę ciepła wybrać?
W najbliższych latach wielu z nas czeka wymiana systemów grzewczych. Już wkrótce konieczne będzie odejście od ogrzewania węglem na rzecz rozwiązań przyjaznych środowisku. Jednym z nich jest pompa ciepła. Jednak decydując się na jej zakup musimy dokonać wyboru pomiędzy jednym z wariantów potocznie zwanymi split oraz monoblok. Czym się różnią? Pompa ciepła typu split czy monoblok – którą wybrać?
Jak działa pompa ciepła?
Systemy split i monoblok działają w oparciu o tę samą zasadę. Pompa pobiera energię cieplną o niskiej temperaturze ze środowiska naturalnego i przy udziale energii elektrycznej zmienia ją na ciepło o wysokiej temperaturze, które następnie transportowane jest do systemu grzewczego budynku. Wykorzystując podczas wytwarzania ciepła prawa termodynamiki (sprężanie i rozprężanie tzw. gazu chłodniczego) pompa może nie tylko grzać, ale również chłodzić. To bardzo komfortowe rozwiązanie.
Czym różni się pompa ciepła monoblok od pompy split?
Podstawową różnicą jest budowa samych urządzeń i przede wszystkim to właśnie determinuje sprawność, komfort użytkowania i ewentualne koszty późniejszej eksploatacji.
W pompie ciepła typu monoblok wszystkie elementy układu chłodniczego takie jak wentylator, parownik, sprężarka, zawór rozprężny oraz skraplacz zamknięte są w jednostce zewnętrznej i w całości produkowane i montowane w fabryce.
Natomiast w pompach typu split układ chłodniczy rozdzielony jest na część zewnętrzną i wewnętrzną.
W skład jednostki zewnętrznej wchodzą takie elementy jak wentylator, parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny.
Natomiast jednostka wewnętrzna składa się ze skraplacza, pompy obiegowej, sterowania oraz elementów zabezpieczających.
Rozważając wady i zalety każdego z tych rozwiązań należy wziąć pod uwagę szereg czynników.
Ryzyko rozszczelnienia układu chłodniczego
Szczelność pompy ciepła jest jednym z kluczowych jej elementów. Jakiekolwiek rozszczelnienie układu, podobnie jak w układach klimatyzacji, powoduje ubytek gazu chłodniczego i brak możliwości prawidłowej pracy urządzenia.
W przypadku systemu monoblok całość połączeń instalacji wewnątrz pompy zawierających gaz chłodniczy wykonywana jest podczas procesu produkcyjnego. Oznacza to, że w jego trakcie układ termodynamiczny zostaje napełniony gazem chłodniczym, następnie szczelnie zamknięty i bardzo skrupulatnie przetestowany. Pozwala to wyeliminować ryzyko uszkodzenia mechanicznego i rozszczelnienia układu. Przed opuszczeniem fabryki każde urządzenie poddawane jest takiemu testowi.
Z kolei w urządzeniach typu split obie jednostki muszą być ze sobą połączone cienkimi rurkami stanowiącymi część układu termodynamicznego. Im większa odległość między nimi, tym trudniejszy i bardziej czasochłonny będzie montaż. Wykonanie takiej instalacji wymaga od instalatora uprawnień do pracy z gazami chłodniczymi. Na sprawność pompy typu split znacząco wpływa sposób poprowadzenia rurek. Im większa ich długość oraz liczba zagięć tym mniejsza sprawność instalacji. Zatem bezawaryjna praca pompy uzależniona jest w dużym stopniu od dokładności wykonania połączeń układu termodynamicznego przez instalatora.
Koszt zakupu pompy ciepła typu monoblok i split
Układ termodynamiczny zamknięty i uszczelniony na poziomie produkcyjnym oraz dokładne testy każdego urządzenia przed opuszczeniem fabryki powodują, że cena pompy ciepła typu monoblok jest nieco wyższa. Jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że to urządzenia duże, estetyczne oraz izolowane akustycznie, więc ciche podczas pracy. Są to niewątpliwe zalety monoblokowej pompy ciepła.
Natomiast za pompami ciepła typu split przemawia niewątpliwie ich cena. Jednak wielu inwestorów nie ma świadomości, że zakup takiego urządzenia nakłada obowiązek rejestracji pompy w Centralnym Rejestrze Operatorów oraz wykonywania odpłatnych corocznych kontroli szczelności. Koszt takiego przeglądu to kwota ok. 500 zł, natomiast w przypadku braku jego wykonania trzeba liczyć się z karą w wysokości aż 3 000 zł. Właściciela pompy monoblokowej ten problem nie dotyczy.
Ponadto choć koszt zakupu pompy typu split może wydawać się niższy to jej użytkowanie w przypadku rozszczelnienia układu będzie pociągało za sobą dodatkowe koszty, które mogą przekraczać cenę zakupu pompy typu monoblok.
Jak przebiega montaż pompy ciepła?
Instalacja pompy monoblokowej jest krótsza i łatwiejsza, ponieważ nie występuje konieczność instalacji układu chłodniczego i napełnienia go gazem chłodniczym. Z kolei w przypadku pompy typu split nakład pracy jest zdecydowanie większy.
Pompa ciepła moniblok czy split?
Zarówno pompa ciepła monoblok, jak i split posiada wady oraz zalety. Jednak korzyści z użytkowania monoblokowej pompy ciepła są znacznie większe. To urządzenie kompaktowe, dzięki czemu jej montaż jest szybszy i obarczony mniejszym ryzykiem popełniania błędu przez instalatora.
Dodatkowo pompy ciepła monoblok są oznaczane jako hermetyczne, co w przypadku większości modeli zwalnia użytkownika z obowiązku rejestracji pompy ciepła w Centralnym Rejestrze Operatorów, a tym samym wykonywania odpłatnych, corocznych kontroli szczelności. Pompa ciepła to rozwiązanie całkowicie bezobsługowe i zautomatyzowane. Nie ma potrzeby ładowania opału, czyszczenia pieca i jego rozpalania.
Chcesz wiedzieć czy pompa ciepła to rozwiązanie dla Ciebie? Skontaktuj się z naszym Ekspertem, zaproponujemy rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb.