Pompa ciepła – najczęściej zadawane pytania
Każdego roku wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego powraca temat ekologicznego ogrzewania. Biorąc pod uwagę jakość powietrza i smog inwestycja w odnawialne źródła energii oraz rozwiązania przyjazne środowisku nabiera szczególnego znaczenia. W dużej mierze od tego czym ogrzewamy nasze domy zależy też jakim powietrzem oddychamy. Ponadto ogrzewanie paliwami stałymi nie jest rozwiązaniem zbyt komfortowym i niekiedy wymaga od właściciela domu sporo wysiłku. Rozwiązaniem tych problemów może być pompa ciepła – co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup?
Pompa ciepła – czy ogrzeje dom przy niskich temperaturach?
Osoby, które rozważają zamianę tradycyjnego ogrzewania paliwami stałymi na pompę ciepła zastanawiają się nad kilkoma kwestiami, które budzą ich wątpliwości. Jedną z nich jest to czy wybrane przez nas urządzenie wyprodukuje wystarczająco dużo ciepła, aby ogrzać cały dom nawet przy relatywnie niskich temperaturach.
Należy pamiętać, że pompa ciepła to rozwiązanie szyte na miarę, a jej moc jest dobierana do potrzeb domu. Dlatego decydując się na jej zakup nie trzeba się martwić zarówno o temperaturę we wnętrzach, jak i o to czy w kranie leci ciepła woda.
Można wyróżnić dwa rodzaje trybu pracy pompy ciepła:
- dopasowany do całkowitego zapotrzebowania cieplnego domu, pokrywający zapotrzebowanie na ciepło w 100%,
- projekt pompy ciepła powietrze-woda jest zwykle monoenergetyczny. Oznacza to, że przy niskich temperaturach zewnętrznych dochodzących do około -15 °C dodatkowo załącza się wbudowana elektryczna grzałka. Jednak jej udział całkowitego zapotrzebowania na ciepło jest mniejszy niż 5%, dzięki czemu pompa ciepła zawsze działa sprawnie.
Czy konieczna jest wymiana grzejników?
Ponadto warto wiedzieć, że decydując się na zakup pompy ciepła można korzystać z już istniejących grzejników. Nic nie stoi na przeszkodzie instalacji pompy ciepła w budynkach bez kompleksowej termomodernizacji.
Jest to możliwe przede wszystkim dzięki odpowiedniemu doborowi pompy ciepła. Standardowe grzejniki wymagają temperatury co najmniej 50 stopni, ale można zamontować pompy, które osiągają temperaturę do 65 stopni.
Najlepszy współczynnik efektywności pompa ciepła osiąga jednak przy stosowaniu niskotemperaturowego systemu grzewczego. Są to ogrzewanie podłogowe lub ścienne. Ich zaletą jest to, że radzą sobie przy niskich temperaturach zasilania (30 - 40 °C). Można zastosować również grzejniki niskotemperaturowe (42 °C), ale nie jest to konieczne.
Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na pełną termomodernizację konieczne jest dobranie instalacji odpowiedniej do naszych potrzeb.
Czy pompa ciepła może chłodzić pomieszczenia latem?
Pompa ciepła może być wykorzystywana na dwa sposoby: do ogrzewania oraz do chłodzenia latem. Może się to odbywać się między innymi poprzez odwrócenie obiegu grzewczego, dzięki czemu chłód wytwarzany przez pompę trafia do systemu grzewczego.
Drugim sposobem jest zastosowanie tzw. wymiennika ciepła, dzięki czemu niska temperatura wody gruntowej lub gleby „zasila” instalację, a temperatura we wnętrzach spada.
Pompy ciepła, które są prawidłowo dobrane i zamontowane cieszą się wieloletnią i bezawaryjną pracą. Ponadto jest to rozwiązanie całkowicie bezobsługowe i zautomatyzowane. Nie ma potrzeby ładowania opału, czyszczenia pieca i jego rozpalania. Wystarczy regularnie opłacać rachunki za energię elektryczną lub korzystać z własnej elektrowni słonecznej.
Podobnie jak fotowoltaika pompa ciepła to rozwiązanie przyjazne środowisku i oszczędne. Eksploatacja pompy ciepła jest relatywnie tania, a realny czas zwrotu inwestycji wynosi od 7 do 10 lat.