
Temperatura otoczenia a praca instalacji fotowoltaicznej
Zastanawiasz się skąd wynika większa produkcja Twojej instalacji w słoneczny, wiosenny dzień? Jak to się dzieje, że nagle instalacja o mocy nominalnej 5 kW nagle zaczyna oddawać nawet 5,5 kW mocy? Dlaczego latem, kiedy jest piękne słońce, ta sama instalacja oddaje w szczycie 4,5 kW mocy? Czy temperatura otoczenia ma wpływ na pracę paneli fotowoltaicznych? Sprawdź co warto wiedzieć decydując się na fotowoltaikę dla domu. Temperatura otoczenia a praca instalacji fotowoltaicznej - dowiedz się więcej.
Panele fotowoltaiczne – co wpływa na ich wydajność?
Instalacja fotowoltaiczna będzie pracować inaczej w zależności od tego jaka jest temperatura otoczenia. Dlaczego tak się dzieje? Wytłumaczeniem tego jest pewna cecha fizyczna krzemowych ogniw PV, z których wykonane są moduły fotowoltaicze. Powoduje ona wzrost lub obniżenie wydajności modułów wraz ze zmianą temperatury ogniw PV.
W karcie katalogowej modułu fotowoltaicznego parametr ten jest oznaczony jako współczynnik temperaturowy mocy. Dobrej jakości moduły fotowoltaiczne charakteryzują się wartością tego współczynnika na poziomie 0,35%/1°C. Oznacza on, że wraz ze zmianą temperatury ogniw o 1°C (w stosunku do temperatury referencyjnej wynoszącej 25°C) jego wydajność wzrasta lub maleje o 0,35%.
PRZYKŁAD:
Łatwo zatem przeliczyć, że w chłodny, słoneczny dzień, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi ok. 5°C, wydajność takiego modułu wzrośnie o 20 x 0,35 = 7%. Z kolei w upalny letni dzień (szczególnie popołudniu, kiedy ogniwa zdążą się mocno nagrzać) ich temperatura wynosi nierzadko 65°C, co powoduje spadek wydajności o 40 x 0,35 = 14%.
Dlatego instalacja o mocy nominalnej 5 kWp jest w stanie wyprodukować wówczas nie więcej jak 4,4 kW. Jest to podstawowa przyczyna powstawania różnic w produkcji energii pomiędzy okresem wczesno-wiosennym i letnim.
Jak poprawić wydajność paneli słonecznych?
W związku z wpływem temperatury otoczenia na pracę instalacji fotowoltaicznej istotna jest dobra wentylacja modułów PV. Dlatego między innymi zostawiane są przerwy dylatacyjne pomiędzy powierzchnią dachu a konstrukcją modułów wynoszące od 10 do 15 cm.
W bardzo dobrej sytuacji są inwestorzy decydujący się na konstrukcję gruntową lub wiaty fotowoltaiczne z odsłoniętą przestrzenią tylnej powłoki modułów PV. Wówczas chłodzenie może dość istotnie poprawić uzyski w upalne dni.
Podjęcie decyzji o założeniu na swojej nieruchomości instalacji fotowoltaicznej, powinna poprzedzać analiza naszych rzeczywistych potrzeb. W ich ustaleniu pomoże AUDYT przeprowadzony przez Doradcę ds. Odnawialnych Źródeł Energii. Pamiętajmy, że instalacja fotowoltaiczna ma nam służyć przez kolejne 25 lat. Dlatego przy jej wyborze należy wziąć pod uwagę szereg czynników, nie tylko roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną.