
Energia słoneczna - jak efektywnie nią zarządzać?
Podejmując decyzję o inwestycji w odnawialne źródła energii, jakim jest na przykład fotowoltaika warto myśleć perspektywicznie i być przygotowanym na nadchodzące zmiany. Zarówno te w zakresie rozwoju technologii, jak i uwarunkowań prawnych, a także możliwości technicznych krajowego systemu energetycznego. Dlaczego jest to takie ważne? Co warto wiedzieć planując montaż własnej elektrowni słonecznej? Energia słoneczna - jak efektywnie nią zarządzać?
Prosument a zużycie energii na własne potrzeby
W ostatnich wypowiedziach dotyczących rządowego wsparcia energetyki prosumenckiej przeważają głosy w których kładziony jest nacisk na jak największą autokonsumpcję i magazynowanie energii.
Działania te mają na celu odciążenie systemu przesyłu energii. Jest on obecnie bardzo obciążony. Dlatego niektórzy użytkownicy instalacji fotowoltaicznych borykają się ze wzrostem napięcia w lokalnej sieci i niemożnością oddania nadwyżek energii w dniach z największą podażą promieni słonecznych.
Jak gospodarować energią wyprodukowaną przez instalację?
Pierwszym krokiem do właściwego gospodarowania energią jest przygotowanie projektu instalacji fotowoltaicznej. Powinien on uwzględniać takie umiejscowienie poszczególnych sekcji, aby w ciągu dnia dostępna energia słoneczna w jak największym stopniu pokrywała się z naszą aktywnością.
W lepszej sytuacji są te osoby, które dysponują powierzchnią dachu płaskiego, gruntu, lub kilku połaci dachowych. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie nadmiernej podaży nadwyżek energii w godzinach południowych. Co z kolei może prowadzić do czasowych wyłączeń falownika. Szczególnie jeśli w okolicy zainstalowano więcej instalacji fotowoltaicznych.
Energia słoneczna a magazynowanie nadwyżek
Innym sposobem, choć bardziej zaawansowanym technologicznie, jest przechowywanie nadwyżek w domowym systemie magazynowania energii (w skrócie SME). Ideą takiego rozwiązania jest połączenie siecią wzajemnej komunikacji (WiFi) domowych odbiorników z jednostką sterującą SME. Taką jednostką są falowniki nowej generacji, które łączą w sobie wspomniane wyżej funkcje, czyli:
- przetwarzanie energii słonecznej
- i odpowiednie jej rozdysponowanie w zależności od potrzeb: na bieżące zużycie, ładowanie akumulatorów i na końcu, oddanie nadwyżek do sieci dystrybucyjnej.
Dzięki temu energia słoneczna zmagazynowana w ciągu dnia, może zostać wykorzystana do zasilania odbiorników wieczorem lub w następnym dniu. Na przykład przy pochmurnej pogodzie. Pozwala to zaplanować pewne czynności z wyprzedzeniem w oparciu o pojemność magazynu energii.
Możliwe jest również zaprogramowanie SME tak, by to on sam uruchamiał wskazane urządzenia, jak np. klimatyzator, suszarkę, czy ładowarkę samochodu elektrycznego w odpowiednim momencie, kierując tam nadwyżki energii.
Tego typu rozwiązania posiadają funkcję dostarczania energii również w sytuacji wystąpienia chwilowego „black out” czyli zaniku zasilania z sieci energetycznej. Zmagazynowana energia jest w stanie zasilić urządzenia krytyczne, takie jak alarm, brama, czy choćby lodówka i część oświetlenia.
Podjęcie decyzji o założeniu na swojej nieruchomości instalacji fotowoltaicznej, powinna poprzedzać analiza naszych rzeczywistych potrzeb. W ich ustaleniu pomoże Audyt przeprowadzony przez Doradcę ds. Odnawialnych Źródeł Energii. Pamiętajmy, że instalacja fotowoltaiczna ma nam służyć przez kolejne 25 lat. Dlatego przy jej wyborze należy wziąć pod uwagę szereg czynników, nie tylko roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną.