
Własna elektrownia słoneczna - co warto wiedzieć?
Decydując się na własną elektrownie słoneczną skupiamy się przede wszystkim na korzyściach, jakie może nam ona przynieść w długim okresie czasu. Myślimy o niezależności od rosnących cen prądu czy dbaniu o środowisko. Natomiast już na tym etapie warto uwzględnić kilka czynników o kluczowym znaczeniu dla nas i naszego portfela. Własna elektrownia słoneczna - jakimi kryteriami warto się kierować podejmując decyzję o jej zakupie i montażu? Na jakie elementy oferty szczególnie warto zwrócić uwagę?
Dlaczego fotowoltaika się opłaca?
Zgodnie z przewidywaniami wraz z początkiem roku ceny prądu wzrosły, a na fakturach pojawiły się nowe pozycje – opłata mocowa oraz opłata OZE. W przypadku właścicieli domów jednorodzinnych w skali miesiąca będą to stosunkowo niewielkie wzrosty. Jednak w długiej perspektywie na pewno odbiją się na budżecie domowym.
Między innymi dlatego coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się jak ceny prądu będą kształtować się w kolejnych 10, 15 czy 20 latach. Ciężko przewidywać o ile mogą wzrosnąć, ale ich podwyżki są niemal pewne. Natomiast własna elektrownia słoneczna pozwala uniezależnić się od rosnących cen prądu, np. spowodowanych przez wprowadzanie kolejnych opłat, których nie da się przewidzieć.
Na co zwrócić uwagę decydując się na własną elektrownię słoneczną?
Zdecydowana większość osób, które myślą o zakupie i montażu paneli słonecznych porównuje oferty zwracając uwagę przede wszystkim na cenę gotowej instalacji. Wybierają tą ofertę, która w ich ocenie jest najbardziej atrakcyjna. Czy cena powinna być głównym kryterium przy zakupie urządzeń, które mają nam służyć przez kolejnych kilkadziesiąt lat?
Poza porównywaniem ceny instalacji, osoby które myślą o własnej elektrowni słonecznej koncentrują się na dwóch zasadniczych kwestiach, które budzą ich wątpliwości. Jedną z nich jest odpowiedź na pytanie - czy instalacja będzie działać zimą?
Badania przeprowadzone przez Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki potwierdzają, że nawet w grudniu panele fotowoltaiczne są w stanie wyprodukować taką ilość energii, która pozwoli na pokrycie ponad połowy zapotrzebowania domu jednorodzinnego. Należy również pamiętać o bilansowaniu. Jest to wykorzystywanie nadwyżek energii wyprodukowanych podczas słonecznych miesięcy.
Drugim z zagadnień przez które wiele osób zwleka z decyzją jest żywotność urządzeń i gwarancja na instalację. Jeżeli już na etapie podejmowania decyzji o zakupie postawimy na rozwiązania wysokiej jakości i zaufaną firmę możemy być spokojni o funkcjonowanie instalacji w przyszłości. Dlatego warto wziąć pod rozwagę te dwie kwestie.
Wysoka jakość zastosowanych komponentów pozwoli nam cieszyć się prądem ze słońca przez długie lata. Natomiast sprawdzona firma zapewni nam spokój i bezpieczeństwo. Dlatego warto sprawdzić takie informację jak wysokość kapitału zakładowego, forma prawna spółki czy polisa OC. Jeśli masz do czynienia ze spółką akcyjną możesz być pewny, że jej działania są transparentne, a wiarygodność musiała zostać potwierdzona przez spełnienie wielu rygorystycznych wymagań.
Jeżeli uważasz, że własna elektrownia słoneczna to rozwiązanie dla Ciebie skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy nie tylko przygotują odpowiedni projekt, ale również zadbają o jego profesjonalny montaż.