
W jakim kierunku zamontować instalację?
Wiele osób, które zastanawia się nad inwestycją we własną elektrownię słoneczną nie wie czy posiada odpowiedni dach czy grunt, aby instalacja mogła właściwie pracować, a inwestycja szybko się zwróciła. Niekiedy prowadzi to do całkowitej rezygnacji z pomysłu. Tymczasem w odróżnieniu od kolektorów słonecznych, które powinny być skierowane wprost na południe pod kątem 40 stopni, moduły fotowoltaiczne nie mają takich wymagań. Oczywiście, idealnie byłoby posiadać dach nachylony pod kątem 30 stopni w kierunku południowym, ale nie zawsze się to udaje. W jakim kierunku zamontować instalację fotowoltaiczną?
Montaż instalacji a promienie słoneczne
Wbrew pozorom instalacja fotowoltaiczna nie musi być ustawiona w kierunku południowym, aby mogła produkować energię elektryczną. Niemal równie korzystna jest sytuacja, w której dach ma ekspozycję wschód-zachód. Widać to zwłaszcza wówczas, jeśli w ciągu całego dnia ktoś z domowników jest na miejscu i włączone są różnego rodzaju urządzenia podłączone do prądu.
Zużycie energii na własne potrzeby
Ideą bycia Prosumentem jest konsumpcja energii wyprodukowanej przez naszą elektrownię słoneczną na potrzeby własne. Mówimy wówczas o tzw. “autokonsumpcji”.
Z umowy dwustronnej z Zakładem Energetycznym wynika, że nadwyżek energii wprowadzanej do sieci nie odbieramy w całości. W instalacjach do 10 kWp jest to stosunek 1 do 0,8. Natomiast powyżej tej mocy 1 do 0,7. Dlatego powinno nam zależeć nie tylko na rocznych uzyskach z instalacji, ale również na jak najlepszym wykorzystaniu jej możliwości w ciągu całego dnia.
Przyjmuje się, że typowe gospodarstwo domowe ma stopień autokonsumpcji na poziomie 30%, przedsiębiorstwo produkcyjne, lub usługowe nawet 40-50%.
Jak dopasować instalację do naszych potrzeb?
Wyobraźmy sobie sytuację, że nasza największa aktywność energetyczna przypada na godziny poranne i popołudniowe, czyli przed i po przyjściu z pracy czy szkoły. To tylko jeden z możliwych scenariuszy. Co jeśli któryś z domowników jest w domu przez cały dzień? Pracuje zdalnie i korzysta z różnych urządzeń odbiorczych w ciągu całego dnia?
Jeszcze inaczej będzie przedstawiać się sytuacja w przypadku przedsiębiorstwa produkcyjnego lub usługowego. Zwłaszcza jeśli cykl pracy przypada na godziny między 6 rano a 18 po południu, gdzie nieprzerwanie korzystamy z energii w mniej więcej równym stopniu.
Rozwiązaniem jest wybór instalacji, która będzie dopasowana do naszych potrzeb oraz do warunków architektonicznych (rodzaj dachu, kierunek z którego padają promienie słoneczne).
W jakim kierunku zamontować instalację?
Do zalet instalacji zamontowanej na dwóch, a czasem nawet trzech kierunkach geograficznych można zaliczyć przede wszystkim dostępność mocy przez cały dzień, a nie tylko w godzinach tzw. piku południowego. W przypadku instalacji południowych zdarza się, że nie jesteśmy w stanie tej zagospodarować całej wyprodukowanej energii i jej znaczna część trafia do Zakładu Energetycznego. Może się też okazać, że zbyt dużo wyprodukowanej energii prowadzi do wzrostu napięcie w sieci (przy braku odbiorów). Może to powodować chwilowe wyłączenie falownika. Natomiast rozmieszczenie instalacji tak, aby promienie słoneczne padały na nią z kilku kierunków może częściowo rozwiązać ten problem.
Osobną kwestią pozostają uzyski roczne i wykorzystywanie nadwyżek energii wyprodukowanych w miesiącach letnich w okresie jesienno-zimowym. W tym przypadku dużo zależy od kąta nachylenia połaci. Jeśli wynosi on 10-15 stopni, to instalacja wschód - zachód wyprodukuje ok. 90% tego, co instalacja skierowana na południe. Powstałe w ten sposób 10% różnicy w uzyskach rocznych jesteśmy w stanie zniwelować odpowiednio wykorzystując energię słoneczną dostępną w ciągu całego dnia.
Podjęcie decyzji o założeniu na swojej nieruchomości instalacji fotowoltaicznej, powinna poprzedzać analiza naszych rzeczywistych potrzeb. W ich ustaleniu pomoże Audyt przeprowadzony przez Doradcę ds. Odnawialnych Źródeł Energii. Pamiętajmy, że instalacja fotowoltaiczna ma nam służyć przez kolejne 25 lat. Dlatego przy jej wyborze należy wziąć pod uwagę szereg czynników, nie tylko roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną.