Fotowoltaika dla rolnika
W ostatnim czasie fotowoltaika stała się niezwykle popularna. Dotyczy to zarówno właścicieli domów jednorodzinnych, przedsiębiorców, jak i rolników. W przypadku tych ostatnich częściowo przyczyniło się do tego rosnące ceny prądu – nowoczesne gospodarstwa rolne są energochłonne, a ilość pochłanianego prądu w przyszłości najprawdopodobniej jeszcze wzrośnie chociażby ze względu na postępującą mechanizację rolnictwa. Fotowoltaika dla rolnika – co warto wiedzieć?
Inwestycja w fotowoltaikę
Koszty prądu w przypadku rolników są bardzo wysokie i pochłaniają znaczną część ich budżetu. W dużej mierze wynika to z faktu, że zapotrzebowanie na energię elektryczną gospodarstw rolnych jest znacznie większe niż na przykład przeciętnego domu jednorodzinnego. Na jego wysokość wpływa przede wszystkim:
- charakter prowadzonej działalności,
- wielkość gospodarstwa
- i stosowane w nim maszyny.
Dlatego coraz więcej właścicieli gospodarstw rolnych decyduje się na własną elektrownię słoneczną. Mają przy tym do wyboru kilka lokalizacji, w których może powstać instalacja. Są to zarówno dachy domów, jak i budynków gospodarczych, a także grunty rolne. W tym ostatnim przypadku grunt musi być klasy IV lub wyższej.
Jakie korzyści może przynieść fotowoltaika dla rolnika?
- ulgi podatkowe – ulga inwestycyjna;
- niezależność energetyczna;
- troska o środowisko, ekologia;
- oszczędności – niższe koszty prowadzenia działalności;
- wykorzystanie nieużytków.
Fotowoltaika dla rolnika a ulga inwestycyjna
Rolnicy, którzy zdecydują się na własną instalacje fotowoltaiczną mogą skorzystać z tzw. ulgi inwestycyjnej. Jest ona przyznawana dopiero po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu 25% wartości instalacji od należnego podatku rolnego. Istotnym jest, że koszty związane z zakupem i montażem paneli słonecznych muszą być potwierdzone rachunkami.
Wysokość ulgi inwestycyjnej, która nie została wykorzystana przez podatnika przechodzi na jego następców i może zostać rozliczona w ciągu 15 lat od zakończenia inwestycji.
Ulga inwestycyjna przysługuje podatnikowi podatku rolnego, który jest:
- właścicielem gruntów,
- użytkownikiem wieczystym gruntów,
- posiadaczem samoistnym gruntów,
- posiadaczem gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
Z punktu widzenia rolnika, który chciałby skorzystać z ulgi inwestycyjnej istotne są jeszcze dwie kwestie. Jedną z nich jest możliwość odliczenia podatku na obszarze gminy, w której zrealizowano inwestycję.
Ponadto jeżeli właściciel gospodarstwa skorzystał z dofinansowań z środków publicznych, np. w ramach programu Mój Prąd nie może skorzystać z ulgi inwestycyjnej. Dlatego warto rozważyć, która opcja będzie korzystniejsza dla danego rolnika i dokonać najlepszego wyboru.
Przyszłość rolnictwa w dużej mierze uzależniona jest od stanu środowiska naturalnego. Dlatego w przypadku rolników inwestycja w odnawialne źródła energii nabiera szczególnego znaczenia. Skontaktuj się z naszym Doradcą ds. fotowoltaiki i sprawdź jak własna elektrownia słoneczna może wpłynąć na Twoje gospodarstwo.