
Czy rachunki za prąd są wyższe zimą?
Wyższe rachunki za prąd w miesiącach zimowych wynikają przede wszystkim z faktu, że dni są krótkie, a pogoda nie zachęca do wyjścia z domu. W tym czasie zużywamy więc znacznie więcej energii. Korzystamy z oświetlenia przez dużą część dnia, a także korzystamy z różnych urządzeń podłączonych do prądu. Wiele osób zastanawia się co zrobić, aby obniżyć swoje rachunki za prąd. Rozwiązaniem może być inwestycja we własną elektrownię słoneczną.
Wyższe rachunki za prąd zimą
Analizując rachunki za prąd można zauważyć, że nawet stosunkowo niewielki wzrost zużycia energii elektrycznej może spowodować, że na naszej fakturze pojawią się wyższe kwoty. Niestety jest to szczególnie widoczne podczas zimowych miesięcy, kiedy to zużycie prądu jest znacznie większe. Jest to spowodowane przez kilka czynników.
Zimą słońce zachodzi bardzo szybko. Najkrótszy dzień w roku trwa niespełna 8 godzin. Dlatego w tym czasie zmuszeni jesteśmy korzystać z oświetlenia przez większą część dnia. Znacząco wzrasta przez to zużycie energii.
Ponadto niskie temperatury i częste opady deszczu i śniegu nie zachęcają do opuszczania domu. Dlatego o wiele częściej oglądamy telewizję czy korzystamy z komputera. Nie bez winy są także inne urządzenia znajdujące się w wielu domach. Są to między innymi płyta indukcyjna czy piekarnik.
Wielu właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się w jaki sposób obniżyć rachunki za prąd. Jednym z nich może być inwestycja w panele słoneczne.
W jaki sposób obniżyć rachunki za prąd?
Skutecznym sposobem na obniżenie rachunków, a także uniezależnienie się od rosnących cen prądu jest własna elektrownia słoneczna. Inwestycja w fotowoltaikę w większości przypadków zwraca się średnio po około 6 latach. Możliwe jest również skorzystanie z dofinansowań, które obniżają finalny koszt instalacji.
Jednak niezależnie od tego przez cały czas użytkowania instalacji, czyli ponad 20 lat rachunki za prąd nie będą wynosić więcej niż kilkanaście złotych miesięcznie.
Fotowoltaika a rachunek za prąd
Niższa kwota na rachunku za prąd po zainstalowaniu fotowoltaiki to nie jedyna różnica. Znajdują się tam nie tylko informacje dotyczące odczytu licznika na początku i na końcu okresu rozliczeniowego, ale również ilość energii pobranej i odprowadzonej do sieci. Dlatego do uruchomienia instalacji niezbędny jest licznik dwukierunkowy.
Wśród pozycji wyszczególnionych na fakturze mogą się znaleźć:
- energia czynna pobrana – czyli ilość energii, którą pobrano z sieci, w czasie, gdy instalacja nie pracowała, lub zużycie energii było większe niż w danym momencie mogły wyprodukować panele,
- energia czynna oddana – ilość energii wyprodukowanej przez instalację i oddanej do sieci, jest to powstała nadwyżka,
- saldo energii – różnica pomiędzy zużytą a wyprodukowaną energią z uwzględnieniem bilansowania,
- magazyn energii – wskazanie ile energii można wykorzystać przez kolejne 365 dni.
Skontaktuj się z nami. Na podstawie rachunków za prąd oraz analizy Twojej sytuacji określimy, jak instalacja paneli fotowoltaicznych może poprawić Twoje finanse.