Panele fotowoltaiczne a opady śniegu
Mamy już za sobą pierwsze opady śniegu w tym sezonie. Wiele osób, które mieszka na terenach, na których śnieg utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, a jego opady są dość obwite zastanawia się, czy i w jaki sposób wpłynie on na panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu lub gruncie. Jednym z najczęściej powtarzanych mitów na temat fotowoltaiki jest ten, w którym instalacja przestaje działać zimą. Jak jest w rzeczywistości?
Czy panele fotowoltaiczne działają zimą?
W listopadzie na terenie Polski pojawiły się pierwsze opady śniegu. W zależności od obszaru były mniej lub bardziej trwałe. Koniec roku to również czas, w którym dni są relatywnie krótkie, a zmrok zapada bardzo szybko. Najkrótszy dzień w roku, który przypada na 21 grudnia będzie trwał niespełna 8 godzin.
Dlatego zbliżająca się zima budzi pewien niepokój, zwłaszcza wśród osób, które cieszą się własną elektrownią od niedawna. Wiele z nich zadaje sobie pytanie, czy panele fotowoltaiczne działają zimą.
Panele fotowoltaiczne działają przez cały rok
Najkorzystniejsze warunki do korzystania z fotowoltaiki przypadają na letnie miesiące, w których przeważają bezchmurne i słoneczne dni. Instalacja fotowoltaiczna jest jednak systemem całorocznym. Oznacza to, że nawet w miesiącach zimowych produkuje energię elektryczną.
Jej wydajność w tym okresie jest co prawda niższa niż latem, jednak nie stanowi to przeszkody w korzystaniu z prądu płynącego z instalacji - spadek natężenia światła padającego na panele fotowoltaiczne skutkuje niewielkim spadkiem ich sprawności.
Dla osób, które zdecydowały się na montaż instalacji fotowoltaicznej istotnym jest również to, że jej wydajność może zmniejszać zalegający na niej śnieg. Można temu zapobiec poprzez zamontowanie paneli pod odpowiednim kątem. Zazwyczaj jest to 30 – 45 stopni. Powoduje to, że śnieg samoistnie zsuwa się z paneli. Ponadto obecnie wykorzystywana technologia pozwala na wydajną pracę paneli nawet w bardzo niskich temperaturach.
Jak wykorzystać nadwyżki energii z lata?
Rozwiązaniem problemów związanych z mniejszym nasłonecznieniem w miesiącach zimowych oraz śniegiem zalegającym na instalacji jest bilansowanie energii. Co to oznacza?
Szczególnie latem, kiedy dni są długie i słoneczne panele fotowoltaiczne produkują nadwyżki energii, których dane gospodarstwo domowe nie jest w stanie zużyć na bieżąco. Niewykorzystana energia trafia do sieci energetycznej i może zostać pobrana w miesiącach o mniejszym nasłonecznieniu, gdy produkcja prądu przez instalację będzie niższa.
Fotowoltaika to sposób na uzyskanie wolności energetycznej. Skontaktuj się z nami – na podstawie rachunków za prąd oraz analizy Twojej sytuacji określimy, jak instalacja paneli fotowoltaicznych może poprawić Twoje finanse. Własna elektrownia słoneczna to wolność od rosnących cen energii.