Fotowoltaika a podatek od nieruchomości
Fotowoltaika to rozwiązanie na tyle uniwersalne, że mogą z niego korzystać zarówno właściciele domów, jak i przedsiębiorcy oraz rolnicy. Jego dodatkową zaletą jest zwolnienie z podatku od nieruchomości. Należy się jednak pośpieszyć - we Wrocławiu termin składania wniosków upływa już 31 grudnia 2020 r.
Fotowoltaika - kto może skorzystać z ulgi?
Plan gospodarki niskoemisyjnej to strategiczny dokument dla Wrocławia. Wyznacza on kierunki dla rozwoju Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego w zakresie działań inwestycyjnych w obszarze energetyki odnawialnej. Dotyczy to między innymi redukcji gazów cieplarnianych, a także zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych (takich jak fotowoltaika) w rynku energii i poprawy jakości powietrza.
Między innymi na podstawie Planu możliwe jest zwolnienie od podatku od nieruchomości. Dotyczy to budynków położonych na terenie Wrocławia, do których podłączono sprawną instalację fotowoltaiczną, kolektor słoneczny, pompę ciepła, rekuperator lub gruntowy wymiennik ciepła. Z ulgi nie mogą skorzystać tylko te budynki, w których prowadzona jest wielkopowierzchniowa działalność handlowa.
Jakie warunki należy spełnić?
Warunkiem skorzystania ze zwolnienia z podatku od nieruchomości jest:
- poniesienie nakładów na instalacje fotowoltaiczna w wysokości co najmniej 15 000 złotych brutto,
- podłączenie instalacji fotowoltaicznej do budynku lub jego części,
- złożenie wniosku o udzielenie zwolnienia od podatku,
- wpisanie inwestycji do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej.
Ponadto, aby otrzymać zwolnienie od podatku od nieruchomości należy złożyć wniosek oraz deklaracje podatkową, a także:
- potwierdzenie poniesienia kosztów w związku z zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej,
- oświadczenie, że budynki lub ich części są podłączone do instalacji fotowoltaicznej,
- zaświadczenie o wpisaniu inwestycji do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej.
Czas na złożenie dokumentów upływa 31 grudnia 2020 r. Zwolnienie od podatku od nieruchomości jest udzielane jest na okres 5 lat, począwszy od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym zostały poniesione koszty. Wielkość zwolnienia nie może przekroczyć 100% poniesionych kosztów.
Instalacja fotowoltaiczna niesie ze sobą wiele korzyści. Należą do nich m. in. niezależność od rosnących cen prądu, a także możliwość uzyskania dodatkowego przychodu. Fotowoltaika to inwestycja, którą warto ponieść. Tym bardziej, że możliwe jest uzyskanie dotacji na instalacje, np. w ramach programu Mój Prąd oraz zwolnienia od podatku od nieruchomości. Chcesz wiedzieć więcej?
Skontaktuj się z nami. Na podstawie rachunków za prąd oraz analizy Twojej sytuacji określimy, jak instalacja paneli fotowoltaicznych może poprawić Twoje finanse. Własna elektrownia słoneczna to wolność od rosnących cen energii.