
Jakie zalety ma fotowoltaika dla rolnika?
Prowadzenie gospodarstwa rolnego to niezwykle wymagająca praca, która dodatkowo w dużej mierze jest uzależniona od stanu środowiska naturalnego. Obecnie wraz z rosnącą automatyzacją rolnictwa rośnie też zużycie prądu, a tym samym wysokość rachunków za energię. Dlatego własne gospodarstwo rolne niekiedy okazuje się być nie lada wyzwaniem. Jak sobie z tym poradzić? Czy warto inwestować w odnawialne źródła energii? Jakie zalety ma fotowoltaika dla rolnika?
Fotowoltaika dla rolnika – dlaczego warto?
Fotowoltaika to szansa dla rolnictwa – dziś wielu rolników stara się optymalizować koszty działalności, jednocześnie dbając o jej rozwój i automatyzację. Takie podejście pozwala nie tylko maksymalizować zyski, ale również niwelować koszty. Często wiąże się to niestety z większymi nakładami energii elektrycznej, a co za tym idzie również ze wzrostem opłat z tym związanych. Jak tego uniknąć?
Rozwiązaniem może być inwestycja w odnawialne źródła energii, takie jak fotowoltaika. Decyzja o własnej elektrowni słonecznej niesie ze sobą wiele korzyści. Należą do nich między innymi:
- Niezależność od rosnących cen prądu, które z roku na rok są coraz wyższe. Dzięki fotowoltaice można obniżyć rachunki za energię elektryczną niemal do zera.
- Oszczędności, które można przeznaczyć między innymi na dalszy rozwój gospodarstwa.
- Troska o środowiska – rolnicy w większym stopniu niż inni odczuwają konsekwencje wynikające z zanieczyszczenia środowiska. Montaż własnego, ekologicznego źródła energii to znaczący krok w stronę poprawy jakości powietrza i środowiska.
Ponadto decydując się na fotowoltaikę można skorzystać z ulgi inwestycyjnej i obniżyć wysokość podatku rolnego.
Ulga podatkowa a fotowoltaika dla rolnika
Właściciel gospodarstwa rolnego może odliczyć 25% wartości inwestycji w odnawialne źródła energii od podatku rolnego. Ma na to 15 lat od zamontowania instalacji fotowoltaicznej.
Od podatku rolnego można odliczyć wszystkie koszty związane z zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej. Konieczne jest jednak posiadanie dokumentów potwierdzających wydatki, np. faktur. Co ważne z ulgi można skorzystać dopiero po zakończeniu inwestycji.
Agroenergia – kiedy startuje kolejny nabór?
We wcześniejszych latach rolnicy mogli skorzystać nie tylko z ulgi podatkowej, ale również z dofinansowania w ramach programu Agroenergia. Celem programu jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych w sektorze rolniczym.
Wsparcie w ramach programu Agroenergia obejmuje montaż fotowoltaiki, turbiny wiatrowej lub pompy ciepła, przy czym moc urządzeń nie powinna być mniejsza niż 10 kW i nie większa niż 50 kW. W poprzednich edycjach programu rolnik mógł otrzymać dofinansowanie w wysokości maksymalnie 20% kosztów przedsięwzięcia, jednak nie mogło to być więcej niż 25 tys. zł.
Nabór wniosków do programu Agroenergia ma charakter ciągły, a zgodnie z informacją podaną na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kolejna edycja programu rozpocznie się już w czerwcu.
Prowadzisz własne gospodarstwo rolne i zastanawiasz się czy fotowoltaika dla rolnika to rozwiązanie dla Ciebie? Nie wiesz czy możesz otrzymać dofinansowanie do inwestycji we własną elektrownię słoneczną? Skontaktuj się z naszym Doradcą ds. OZE i sprawdź jak prąd ze słońca może zmienić Twoje gospodarstwo.