Konferencja AREOPAG - OZE
Tegoroczna Konferencja AREOPAG Energetyki Odnawialnej to już 3. odsłona organizowana w ramach cyklu konferencji. Głównym celem wydarzenia jest wypracowywanie ram dla konstruktywnego dialogu pomiędzy przedstawicielami resortów odpowiedzialnych za kreowanie otoczenia legislacyjnego polskiego rynku odnawialnych źródeł energii oraz jego uczestników. Jednym z prelegentów tegorocznej edycji był Prezes Votum Energy SA Tomasz Stanisławski. Jego wypowiedź dotyczyła między innymi wyzwań stojących przed sektorem OZE.
Przyszłość OZE
Konferencja AREOPAG była objęta honorowym patronatem Sekretarza Stanu Pełnomocnika Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii. Pan Minister Ireneusz Zyska otworzył wydarzenie swoim wystąpienie na temat Rozwój i optymalizacja rynku OZE.
Zakres merytoryczny tegorocznej Konferencji obejmował przede wszystkim zagadnienia związane z kierunkami transformacji sektora energetyki oraz wyzwania i nowe perspektywy w rozwoju sektora OZE. Celem wydarzenia było wypracowanie podstaw do dialogu o charakterze eksperckim zorientowanego na pozyskiwanie koncepcji i rozwiązań przydatnych we wdrażaniu założeń dla zrównoważonej energetyki.
Areopag to swoista płaszczyzna komunikacji. Jej zakres tematyczny oraz formuła odpowiadają zapotrzebowaniu uczestników rynku i przedstawicieli resortów odpowiedzialnych za kreowanie ram prawnych polskiego rynku odnawialnych źródeł energii.
Wyzwania i nowe perspektywy w rozwoju sektora OZE
Prezes Zarządu Votum Energy SA Tomasz Stanisławski wziął udział w Debacie Eksperckiej w drugiej części spotkania. Jej tematem były wyzwania i nowe perspektywy w rozwoju sektora OZE. Omawiano między innymi zagadnienia takie jak:
- rola technologii OZE w polskiej strategii wodorowej,
- perspektywy rozwoju systemu gwarancji pochodzenia,
- wyzwania w ramach sektora OZE,
- ograniczenie możliwości przyłączeniowych do sieci.
Wśród wyzwań z jakimi w przyszłości może mierzyć się sektor odnawialnych źródeł energii, a w szczególności fotowoltaika najczęściej wymieniano:
- recykling zużytej infrastruktury,
- modernizację sieci, jaką poniekąd wymusza rosnąca ilość prosumentów,
- a także dostępność wykwalifikowanych pracowników.
Jak podkreślił w swojej wypowiedzi Tomasz Stanisławski ilość instalacji fotowoltaicznych w Polsce obecnie wynosi ponad 350 tys. i wciąż dynamicznie rośnie. Dlatego już dziś należy szukać rozwiązań, które w najbliższej przyszłości pozwolą zmierzyć się z wyzwaniami, jaki staną prze branżą Odnawialnych Źródeł Energii.
W swojej wypowiedzi Prezes Votum SA poruszył również kwestię, która jest niezwykle istotna dla prosumentów. Jest to okres w jakim miałoby być rozliczane bilansowanie energii pobieranej i oddawanej do zakładu energetycznego przez właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Obecnie jest to rok, co jest rozwiązaniem korzystnym dla prosumentów.
Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Przemysław Hofman zapewnił, że obecnie nie są prowadzone żadne prace mające na celu skrócenie tego okresu.
Więcej informacji dotyczących Konferencji AREOPAG jest dostępne na stronie organizatora.