
Instalacja na dachu czy na gruncie - co wybrać?
Instalacja fotowoltaiczna na dachu cieszy się zdecydowanie większą popularnością, niż ta montowana na gruncie. Jednak nie każdym przypadku jest to opłacalne, albo w ogóle możliwe. Na co zwrócić uwagę, by wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie?
Czym się kierować przy wyborze instalacji?
Panele fotowoltaiczne można w zasadzie zamontować na każdym rodzaju dachu. Jednak największą efektywność instalacja uzyskuje, gdy kąt jego nachylenia wynosi między 30 a 40 stopni. Jeśli Twój dach ma sporo mniejszy spadek, to warto zastanowić się nad zastosowaniem specjalnej konstrukcji. Dzięki niej można odpowiednio skorygować kąt nachylenia.
Istotny z punktu widzenia fotowoltaiki jest kierunek, w którym skierowana jest połać dachowa. Najkorzystniejszą opcją jest oczywiście południe, choć nie tylko to powinno przesądzać o zasadności inwestycji w fotowoltaikę.
Ponadto, warto podkreślić, że instalację można montować na praktycznie każdym rodzaju pokryć dachowych, a dach o standardowej powierzchni pozwoli na montaż elektrowni słonecznej o wystarczającej mocy, która zaspokoi potrzeby gospodarstwa domowego.
Jeśli montaż modułów fotowoltaicznych na dachu jest niemożliwy lub nieopłacalny, to dobrą alternatywą dla tego rozwiązania może być instalacja na gruncie. Należy jednak posiadać sporo wolnej przestrzeni - panele montowane na gruncie potrzebują aż trzy razy większej powierzchni, niż te instalowane na dachu (z uwagi na m.in. eliminację wzajemnego zacieniania). Instalacja na gruncie jest zalecana także w przypadku systemu o mocy większej niż 10 kW.
Jakie są zalety i wady obu rozwiązań?
Największą zaletą instalacji fotowoltaicznej na dachu jest jej cena - jest niższa niż, instalacja na gruncie. Dodatkowo sam montaż jest prosty, a decydując się na to rozwiązanie wykorzystuje się powierzchnię, którą praktycznie nie da się w żaden inny sposób zagospodarować. Montaż na dachu niesie ze sobą niskie ryzyko zniszczenia czy kradzieży modułów. Ponadto, praktycznie nie występuje tutaj problem zacienienia przez inne znajdujące się w sąsiedztwie obiekty.
Montaż takiej instalacji może jednak być kłopotliwy w przypadku skomplikowanych konstrukcji dachowych. Tego rodzaju system charakteryzuje się mniejszymi możliwościami wentylacyjnymi. To może oznaczać nadmierne nagrzewanie się w paneli fotowoltaicznych, a tym samym mniejszą produkcję energii.
Natomiast do zalet instalacji na gruncie należy zaliczyć lepszą wydajność (dzięki optymalizacji ustawień modułów), mniejsze straty w generowaniu energii oraz większy komfort w czyszczeniu paneli z ewentualnych zabrudzeń.
Wadą tego rozwiązania jest przede wszystkim wyższy koszt całej instalacji oraz konieczność posiadania sporej, wolnej przestrzeni. W porównaniu do instalacji na dachu występuje tutaj zdecydowanie większe ryzyko kradzieży.
Montaż paneli fotowoltaicznych - na co zwrócić uwagę?
Wydajność modułów fotowoltaicznych można zwiększyć do maksymalnego poziomu. Należy jednak zastosować zasady prawidłowego montażu instalacji:
1. Zacienione miejsca
Aby moduł fotowoltaiczny pracował wydajnie nie może być zacieniony. Okazuje się, że nawet niewielki cień padający na instalację może spowodować znaczne spadki w generowaniu energii.
2. Czynniki atmosferyczne
Warto uwzględnić warunki atmosferyczne. Nie bez znaczenia jest choćby kierunek wiatru, tj. od której strony najczęściej wieje.
3. Kąt nachylenia
Dla efektywności całego systemu fotowoltaicznego duże znaczenie ma kąt nachylenia - musi być na odpowiednim poziomie.
4. Chłodzenie
Panele fotowoltaiczne powinny mieć także zapewnione chłodzenie, dlatego należy je montować w taki sposób, aby miały zapewniony z każdej strony dopływ oraz przepływ powietrza.
5. Ochrona odgromowa
Nie można też zapomnieć o ochronie odgromowej, która zabezpieczy system fotowoltaiczny przed działaniem wyładowań atmosferycznych.